Američané a jejich rodiny budou ode dneška na prvním místě pro Bílý dům a pro americkou vládu. Ve své inaugurační řeči, jejíž obsah se příliš nelišil od projevů z kampaně, to řekl nový americký prezident Donald Trump. Slíbil rovněž vymýtit terorismus a prohlásil, že moc z rukou politiků vrátí "zapomenutým mužům a ženám".

"Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám," pronesl k národu Trump, který většinu projevu podobně jako v kampani zacílil na obyvatele nespokojené se směrem, jímž se USA ubíraly v posledních letech. Američanům slíbil kvalitní vzdělání, bezpečný domov a dobrou práci.

Spojené státy se nyní podle prezidenta více zaměří na své vlastní zájmy. Pravidla politiky americké vlády budou jednoduchá: nakupujte u Američanů a najímejte Američany, řekl Trump. Obyvatelům země slíbil, že do USA vrátí pracovní místa, která v minulosti firmy přesunuly do zahraničí. Zpět si kromě nich Američané podle něj vezmou i "své hranice", "svůj blahobyt" a "své sny".

Sedmdesátiletý někdejší realitní magnát se 45. prezidentem USA stal ve chvíli, kdy je země po vypjaté předvolební kampani více než v minulosti rozdělená na dva tábory a prezidentova popularita se v době nástupu do úřadu pohybuje na rekordně nízké úrovni. Jeho proslov však postrádal výzvu k jednotě národa, což mnozí komentátoři označují za zásadní nedostatek.

Trump, který během kampaně sklízel širokou kritiku například za slova o dočasném zákazu vstupu muslimů na území USA či za urážky žen nebo imigrantů, dnes prohlásil, že pro předsudky nebude v zemi za jeho vlády místo.

Zahraniční politice se vyjma slibu, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu, příliš nevěnoval.

V projevu, který si podle svého týmu z větší části napsal sám, pronesl Trump rovněž několik vizí zaměřených do vzdálenější budoucnosti: USA prý za jeho vlády pokročí v objevování vesmíru, vyléčí dosud nevyléčitelné nemoci či vyvinou nové technologie. K tématu globálního oteplování a používání "čistých" energií, na něž má zcela odlišný pohled než jeho předchůdce Barack Obama, se nevyslovil.

Trumpův proslov trval 16 minut a patřil k těm kratším, které nastupující američtí prezidenti pronesli. Vůbec nejdelší inaugurační projev v historii přednesl v roce 1841 prezident William Henry Harrison, který u řečnického pultíku strávil téměř dvě hodiny v mrazivém počasí. Měsíc poté zemřel na zápal plic. Naopak nejkratší řeč měl první americký prezident George Washington, který na začátku svého druhého funkčního období pronesl pouhých 135 slov.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
20.1.2017 23:08 | Online reportáž končí

Donald Trump se dnes stal 45. prezidentem Spojených států. Děkujeme, za vaši pozornost, dnes již online reportáž končí. Na sobotu plánují odpůrci Trumpa mohutné demonstrace, vše budeme nadále sledovat.

Přejeme hezký večer

20.1.2017 23:07 | Nového prezidenta ještě čeká ples

V jednu hodinu ráno našeho času čeká Trumpa s Pencem a manželkami  už jen trojice oficiálních plesů, z nichž dva se uskuteční v Kongresovém centru Waltera Washingtona a třetí v budově Národního muzea stavitelství. Inaugurace tak bude završena.

20.1.2017 23:06 | Trump je v Bílém domě

Nový americký prezident Donald Trump s chotí Melanií dorazili po slavnostním průvodu z Kapitolu do Bílého domu. Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky.

20.1.2017 22:45 | Živý přenos ze slavnostní přehlídky

20.1.2017 22:30 | Připravují se protesty

Během Trumpovy přísahy byly protesty nejen ve Washingtonu. Lidé se sešli i ve španělském Madridu, v Londýně nebo v Mexico City. Tam dokonce vyrobili piňaty v podobě Trumpa. Hlavní protesty se ale očekávají až během soboty.

20.1.2017 22:24 | Boj s emisemi končí

Úřad nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzápětí po převzetí moci končí s politikou boje proti klimatickým změnám jeho předchůdce Baracka Obamy. Z internetových stránek Bílého domu zmizel oddíl nazvaný "změny klimatu" a Trumpovi lidé tam umístili informace o rázné změně environmentální politiky.

"Zrušení těchto omezení výrazně pomůže pracujícím Američanům a v průběhu následujících sedmi let zvedne mzdy o více než 30 miliard dolarů (780 miliard korun)," uvedl Bílý dům v prohlášení s odkazem na opatření přijatá Obamou v boji proti globálnímu oteplování.

20.1.2017 22:13 | Trumpovi vystoupili z auta a půjdou pěšky

Vystoupili

20.1.2017 22:09 | Zpátky k Obamovi

Než Trumpovi vystoupí z limuzíny, připomeňme si moment, kdy Obamovi odletěli z Washingtonu helikoptérou, a to právě touto krásnou fotografií.

20.1.2017 21:51 | Průvod je na cestě

koneATnA parA da

20.1.2017 21:36 | Po přehlídce prohlídka Bílého domu

Vojenská přehlídka skončila. Trump a první dáma a Pence a druhá dáma nyní odjíždějí z Kapitolu do Bílého domu, slavnostní průvod začíná.