Američané a jejich rodiny budou ode dneška na prvním místě pro Bílý dům a pro americkou vládu. Ve své inaugurační řeči, jejíž obsah se příliš nelišil od projevů z kampaně, to řekl nový americký prezident Donald Trump. Slíbil rovněž vymýtit terorismus a prohlásil, že moc z rukou politiků vrátí "zapomenutým mužům a ženám".

"Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám," pronesl k národu Trump, který většinu projevu podobně jako v kampani zacílil na obyvatele nespokojené se směrem, jímž se USA ubíraly v posledních letech. Američanům slíbil kvalitní vzdělání, bezpečný domov a dobrou práci.

Spojené státy se nyní podle prezidenta více zaměří na své vlastní zájmy. Pravidla politiky americké vlády budou jednoduchá: nakupujte u Američanů a najímejte Američany, řekl Trump. Obyvatelům země slíbil, že do USA vrátí pracovní místa, která v minulosti firmy přesunuly do zahraničí. Zpět si kromě nich Američané podle něj vezmou i "své hranice", "svůj blahobyt" a "své sny".

Sedmdesátiletý někdejší realitní magnát se 45. prezidentem USA stal ve chvíli, kdy je země po vypjaté předvolební kampani více než v minulosti rozdělená na dva tábory a prezidentova popularita se v době nástupu do úřadu pohybuje na rekordně nízké úrovni. Jeho proslov však postrádal výzvu k jednotě národa, což mnozí komentátoři označují za zásadní nedostatek.

Trump, který během kampaně sklízel širokou kritiku například za slova o dočasném zákazu vstupu muslimů na území USA či za urážky žen nebo imigrantů, dnes prohlásil, že pro předsudky nebude v zemi za jeho vlády místo.

Zahraniční politice se vyjma slibu, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu, příliš nevěnoval.

V projevu, který si podle svého týmu z větší části napsal sám, pronesl Trump rovněž několik vizí zaměřených do vzdálenější budoucnosti: USA prý za jeho vlády pokročí v objevování vesmíru, vyléčí dosud nevyléčitelné nemoci či vyvinou nové technologie. K tématu globálního oteplování a používání "čistých" energií, na něž má zcela odlišný pohled než jeho předchůdce Barack Obama, se nevyslovil.

Trumpův proslov trval 16 minut a patřil k těm kratším, které nastupující američtí prezidenti pronesli. Vůbec nejdelší inaugurační projev v historii přednesl v roce 1841 prezident William Henry Harrison, který u řečnického pultíku strávil téměř dvě hodiny v mrazivém počasí. Měsíc poté zemřel na zápal plic. Naopak nejkratší řeč měl první americký prezident George Washington, který na začátku svého druhého funkčního období pronesl pouhých 135 slov.

Sledovali jsme online

 
20.1.2017 10:43

Vítáme vás u on-line přenosu inaugurace nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Slavnostní akce začne v půl desáté místního času (15.30 SEČ) a samotná Trumpova přísaha proběhne v pravé poledne.  

20.1.2017 10:57

Politicky nezkušený tým obklopující realitního magnáta Donalda Trumpa stihl za dva a půl měsíce od voleb nasekat řadu nováčkovských chyb. Z příprav na první týdny jeho vlády unikly informace o plánech na celou řadu neformálních schůzek prezidenta se zákonodárci z Republikánské i Demokratické strany. Číňané se navzdory tomu všemu nástupu nového prezidenta neděsí, a jsou dokonce mírně optimističtí.

20.1.2017 11:01

Američtí satirici jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

20.1.2017 11:26 | Ekonomiku pod Trumpem vidím velmi černě, tvrdí americký ekonom George Soros

George Soros několik hodin před inaugurací označil nastupujícího prezidenta za podvodníka, který by se stal diktátorem, kdyby k tomu měl příležitost. Označil také Trumpa slovem "con man". Takto bývá charakterizován člověk, který si získá něčí důvěru, aby pak dotyčného okradl nebo využil.

20.1.2017 11:43 | Trump se zatím hledá a nedá se zatím přesně odhadnout, říká bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář

"Jsem pln očekávání a jsem velmi zvědavý, jak se to vyvine," řekl. Podle něj některé nominace na členy administrativy, například generála Jamese Mattise na ministra obrany, Dana Coatse na šéfa tajných služeb nebo Rexe Tillersona na ministra zahraničí, nejsou špatné.

Problém ale podle Koláře může nastat v postoji nového amerického prezidenta vůči Evropě. "Nastupující prezident Trump pravděpodobně vůbec nemá ponětí o evropské historii a nechápe, co je ten evropský projekt," řekl. Negativně hodnotí zejména to, že Trump vítal rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii a mluvil o možnosti odchodu dalších členských zemí. "Nevím, jestli si uvědomuje, jaké duchy vyvolává," řekl.

20.1.2017 11:51 | Stovky demonstrantů protestovaly v New Yorku. Mezi protestujícími byly i herecké hvězdy

Herecké hvězdy Robert De Niro, Sally Fieldová a Alec Baldwin se ve čtvrtek večer připojily ke stovkám demonstrantů shromážděným před jedním z hotelů budoucího prezidenta Donalda Trumpa v New Yorku. Podle organizátorů měla demonstrace posílit Američany znepokojené nástupem Trumpa do úřadu.

Akci zorganizovaly nevládní organizace Greenpeace, Planned Parenthood a další. Mezi účastníky bylo několik starostů amerických velkoměst včetně šéfa newyorské radnice Billa de Blasia. Trump v době demonstrace už v New Yorku nebyl, přesunul se letecky do Washingtonu, kde ho dnes čeká uvedení do úřadu.

20.1.2017 12:04 | Náklady na inaugurační akci by mohly vyjít až na 200 milionů dolarů

Na inauguraci by mělo dorazit až 900 tisíc lidí, což je asi polovina návštěvníků, kteří dorazili na Obamovu slavnost v roce 2009. Náklady by mohly dosáhnout až na 200 milionů dolarů.

20.1.2017 12:16 | Donald Trump bude přísahat na dvě Bible. Hymnu zazpívá šestnáctiletá finalistka talentové soutěže

Donald Trump bude přísahat na dvě Bible. Tou první je Bible Abrahama Lincolna, druhou pak kniha, kterou dostal v roce 1955 od matky. Americkou národní hymnu zazpívá mladičká zpěvačka, finalistka talentové soutěže Jackie Evanchová.

20.1.2017 12:31 | Trumpova administrativa chystá řadu zásadních reforem

Nová Trumpova administrativa chystá řadu reforem, které by se s dosavadní ekonomickou politikou Obamova týmu měly radikálně rozejít. Může jít například o snižování daní, deregulaci nebo naopak silnější protekcionistická opatření směrem do zahraničí. Když se k tomu podle amerického deníku Wall Street Journal přidá i Trumpova dosavadní nepředvídatelnost, dají se očekávat nervozita a výkyvy na finančních trzích.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump.

20.1.2017 12:45 | Nejdražší vstupenka na inauguraci přijde na milion dolarů

Nejdražší inaugurační vstupenka vyjde na milion dolarů  (25 milionů korun). Balíček zahrnuje vstup na přísahu, ples, koncert, ohňostroj a večeři s Trumpem, viceprezidentem Mikem Pencem a jejich manželkami.

20.1.2017 12:54 | V Londýně se objevily na Tower Bridge transparenty proti Trumpovi
20.1.2017 13:11 | Poradní tým Donalda Trumpa chtěl při inauguraci pro parádu i tanky. Armáda jim to zákazala
20.1.2017 13:18 | Donald Trump přináší do světové ekonomiky řadu nejistot. Češi by se mohli radovat z vyšších úroků u vkladů

Nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA přináší do světové ekonomiky řadu nejistot, jako například nebezpečí obchodní války s Čínou či růst obchodních bariér, což by mohlo významně postihnout i české vývozce. Shodli se na tom analytici. Výrazným důsledkem Trumpova působení bude podle nich také konec éry nízké inflace a úroků či agresivní měnové politiky. Češi se tak budou moci radovat z vyšších úroků u vkladů, zároveň jim ale zdraží hypotéky.

20.1.2017 13:27 | Důležité bude, jakou strategii domácí a zahraniční politiky si Trump vybere, tvrdí Žantovský

"Bude hrozně záležet na prvním roce jeho administrativy, jak bude koncipovat strategii domácí a zahraniční politiky a jaké spolupracovníky si vybere nebo už vybírá a jak se dokáže vyrovnat a dohodnout s dalšími mocenskými pilíři americké politiky, především Kongresem, který hraje obrovskou roli, a ve sporných případech také s americkým Nejvyšším soudem," řekl bývalý diplomat a někdejší poradce prezidenta Václava Havla Michael Žantovský.

20.1.2017 13:36 | Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyzval Trumpa k dodržování mezinárodních závazků

Wolfgang Schäuble dal najevo svou nelibost nad některými výroky Donalda Trumpa. Trump kritizoval německé automobilky, že nevyrábějí víc vozů v USA, a pohrozil zavedením 35procentního cla na dovoz aut.

"Pokud Trump opravdu chce Američanům určovat, jaká auta si mají kupovat, přeji mu hodně štěstí. Toto ale není Amerika, jakou si představuji," uvedl v rozhovoru pro list Der Spiegel na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

20.1.2017 13:47

Trumpova dcera Ivanka pozvala na inauguraci svého otce také Dášu Žukovovou, manželku ruského oligarchy a Putinova spojence Romana Abramoviče.

20.1.2017 14:05 | Počet demonstrantů by mohl být nejvyšší v historii

Protesty a demonstrace proti Trumpovi mají v plánu i odpůrci nastupujícího prezidenta v řadě světových metropolí. Podle agentury Reuters se demonstranti sešli nebo hodlají sejít v Torontu, Sydney, v etiopském hlavním městě Addis Abebě nebo v irské metropoli Dublinu.

V USA se očekává 200 tisíc účastníků sobotního pochodu za práva žen, očekávají se i další protestní akce. Počet demonstrantů může být nejvyšší v historii.

 

20.1.2017 14:12 | První páteční tweet Donalda Trumpa
20.1.2017 14:24 | Pozvracený Bílý dům a plamenometem proti sněhu: i takové v minulosti byly inaugurace amerických prezidentů

Prezidentská inaugurace je masová akce, při které se jen málokdy vše podaří na sto procent. Historie zná demolici Bílého domu nebo prezidenty, kteří odmítli přijít na uvedení do úřadu svého nástupce. Donald Trump prohlašuje, že na jeho inauguraci bude všechno perfektní. Pokud by pršelo, lidé prý aspoň uvidí, že nemá příčesek.

20.1.2017 14:37 | V muzeích po celém světě začínají odhalovat voskové figuríny Donalda Trumpa
20.1.2017 14:50 | Rozpočtové škrty vyvolají protesty. Celkově bude chmurněji, říká Robert Redford

Očekávané rozpočtové škrty ze strany nové americké vlády vyvolají protestní lidové hnutí. Je o tom alespoň přesvědčený americký herec Robert Redford. Při zahájení tradičního filmového festivalu Sundance krátce před dnešní inaugurací nového prezidenta Donalda Trumpa žijící legenda světové kinematografie uvedla, že se sníží i státní financování kultury a celkově bude "chmurněji".

20.1.2017 15:05 | Kolem 28 tisíc příslušníků bezpečnostních složek bude dohlížet na bezpečnost ve Washingtonu
20.1.2017 15:14 | Trump zahájil inaugurační program návštěvou kostela

Nastupující 45. prezident Spojených států Donald Trump dnes ve Washingtonu zahájil svůj inaugurační program návštěvou bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana nedaleko Bílého domu, svého budoucího sídla.

Církevního obřadu se zúčastnila i jeho manželka Melanie a viceprezident Mike Pence, pravděpodobní členové budoucí Trumpovy vlády, pracovníci prezidentského štábu a dalších zhruba 300 hostů.

20.1.2017 15:25 | Kdo sedí v Trumpově vládě: Miliardáři, bojovníci proti potratům i kritici globálního oteplování

Jak bude vypadat vláda Donalda Trumpa? Jejím nejbohatším členem bude buď sám prezident, nebo snacha zakladatele společnosti Amway Betsy DeVosová. Ve vládě sedí čtyři ženy, při startu kabinetu Baracka Obamy bylo ministryní šest. Průměrný věk dvou desítek ministrů a vysoce postavených úředníků, které si Donald Trump nominoval do své vlády, je 62 let.

20.1.2017 15:35 | Dopolední bohoslužby se účastnil i nově zvolený vicepremiér Mike Pence
20.1.2017 15:45 | Barack Obama se loučí se svou funkcí na Twitteru
20.1.2017 15:54 | Obama naposledy opouští oválnou pracovnu jako prezident
20.1.2017 15:57 | Prezident Obama spolu s první dámou přivítali Donalda Trumpa s chotí Melanií
20.1.2017 16:06 | Trumpův nástup do Bílého domu znamená velké změny v chápání globalizace. Pro zaběhlé obchodní zvyklosti je to obrovská brzda, tvrdí analytik Bostl

Podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla Trumpův nástup do Bílého domu znamená obrovské změny v chápání globalizace a Trump podle něho pro zaběhlé obchodní zvyklosti i nové dohody znamená obrovskou brzdu.

"Rozhodně můžeme čekat zvyšující se rozdíly ve výkonnostech jednotlivých ekonomik, které formou protekcionistických nástrojů a politik nejen zdraží světový obchod, ale také sníží jeho objem v důsledku 'ochrany' národních zájmů. Z jeho strany už padly hrozby zavedení cel na automobilový průmysl, a jelikož je dumpingová politika politikou odvetnou, lze čekat nekonečné stupňování sankcí a zavádění cel, které mohou výrazně poškodit export ČR dovnitř EU," poznamenal Bostl.

20.1.2017 16:15 | Putin Trumpa při inauguraci sledovat nebude, Merkelová prostuduje projev

Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu sledovat inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v přímém přenosu. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jehož citovala agentura TASS. Německá kancléřka Angela Merkelová bude podle svého mluvčího "se zájmem studovat" Trumpův první projev ve funkci hlavy USA.

20.1.2017 16:25 | Do washingtonského parku National Mall míří tisíce lidí. Lidé tu mohou v centru dění sledovat prezidentskou přísahu

Tisíce a tisíce lidí od rána proudí do washingtonského parku National Mall či na Pensylvánskou třídu, odkud mohou přímo v centru dění sledovat prezidentskou přísahu Donalda Trumpa. Ve městě jsou také demonstranti, kteří Trumpa v Bílém domě nechtějí, ale až na menší noční incidenty jsou protesty poklidné.

20.1.2017 16:34 | Účast na ceremonii odmítlo přes 50 demokratických členů Kongresu

Ceremonie se ale nezúčastní také mnoho politiků. Už na začátku ledna několik kongresmanů z Demokratické strany postupně oznámilo, že na inauguraci nepřijedou.

K bojkotu se postupně přidali další. Podle serveru stanice BBC dosud odmítlo účast na ceremonii více než 50 demokratických členů Kongresu.

Politico dokonce přineslo seznam jednotlivých kongresmanů, kteří se dnes neúčastní kvůli osobě Donalda Trumpa.

20.1.2017 16:42 | Přehled nejstarších a nejmladších prezidentů při inauguraci
20.1.2017 16:50 | Do sídla Kongresu dorazil bývalý prezident George Bush mladší s manželkou Laurou
20.1.2017 16:59

Limuzína, která veze Baracka Obamu s Donaldem Trumpem, je momentálně na cestě do Kongresu USA, u kterého Trump složí přísahu.

20.1.2017 16:59

Zatímco je kolona s prezidenty, viceprezidenty a jejich manželkami na cestě ke Kongresu, jsou moderátorem přivítáni bývalí prezidenti a bývalé první dámy.

20.1.2017 17:00 | Na inauguraci dorazil bývalý prezident Bill Clinton a soupeřka z voleb Hillary Clintonová
20.1.2017 17:02

Někteří přihlížející demonstrující, kteří jsou proti Donaldu Trumpovi, se střetli s policisty.

20.1.2017 17:04

Trump i Obama dorazili do Kongresu USA.

20.1.2017 17:07

Andrew Schapiro musel jako politický nominant rezignovat ke dni, kdy nový prezident složí přísahu. Dnes byl naposledy v budově amerického velvyslanectví jako velvyslanec Spojených států amerických v Česku.

20.1.2017 17:12

Všichni již čekají na příchod Donalda Trumpa.

20.1.2017 17:15

Policie musela proti demonstrantům použít pepřový sprej.

20.1.2017 17:19

Na pódium dorazily Michelle Obama, první dáma USA, a Jill Biden, manželka viceprezidenta Joea Bidena.

20.1.2017 17:22

Moderátor právě uvedl budoucí první dámu Spojených států Melanii Trumpovou a budoucí druhou dámu (manželku budoucího viceprezidenta Mikea Pence) Karen Pencovou.

20.1.2017 17:25

Na pódium před chvílí dorazil prezident Obama a viceprezident Biden.

Biden obama

20.1.2017 17:28

Přihlížející přivítali zvoleného viceprezidenta Mikea Pence.

20.1.2017 17:33

Donald Trump byl uveden na pódium. Ještě před ním přišli čelní představitelé obou komor Kongresu.

Trump sA m

20.1.2017 17:35

Nyní promlouvá předseda společné komise Kongresu, která má na starost prezidentsou inauguraci.

20.1.2017 17:37
20.1.2017 17:41

U řečnického pultíku se nyní střídají náboženští představitelé se svými poselstvími a modlitbami.

20.1.2017 17:46

SborVystoupení sboru státní univerzity v Missouri.

 

20.1.2017 17:54 | Pence složil přísahu

Pence slibujeMike Pence složil viceprezidentskou přísahu.

20.1.2017 17:55 | Nyní zpívají mormoni, pak přijde na řadu Trump

Po Pencově přísaze zpívá Mormon Tabernacle Choir doprovázený orchestrem amerického námořnictva.

Mormoni

20.1.2017 18:00 | Trump složil přísahu

Donald Trump právě složil přísahu.

 Trump prezidentem

20.1.2017 18:01

Děla nyní pálí salvy na Trumpovu počest.

20.1.2017 18:03 | S projevem Trumpa začalo pršet

Trump na začátku poděkoval všem přítomným a světu.

Trump mluvA

20.1.2017 18:04 | Trumpův projev

"Dnes se pouze nestřídají prezidenti v úřadě. Dnes předáváme moc z Washingtonu zpátky vám, občanům Spojených států," prohlásil Trump.

20.1.2017 18:05 | Další Trumpův postřeh

"Toto je váš den, toto je vaše oslava a toto - Spojené státy americké - je vaše země."

20.1.2017 18:07 | Plány do budoucna

Trump nyní mluví o tom, co chystá změnit. Zastaví prý například zločinnost v širších centrech některých amerických velkoměst a zlepší americké školství.

20.1.2017 18:09 | Amerika na prvním místě

"Bráníme hranice jiných států, ale nebránili jsme ty naše. Utrácíme miliony dolarů v zahraničí, zatímco infrastruktura doma se rozpadá. Zlepšili jsme úroveň jiných států..."

20.1.2017 18:11 | "Budu za vás bojovat ze všech sil a nikdy vás nezklamu!"

"Amerika především, Amerika především. Každé rozhodnutí - ohledně obchodu, imigrace, zahraničních otázek - bude uděláno tak, aby z něj profitovali Američané."

20.1.2017 18:12 | Velké plány

"Postavíme nové dálnice, tunely, tratě... Dáme práci Američanům, americkým pracujícím. Budeme se řídit dvěma pravidly: najímej Američany a kupuj americké produkty."

20.1.2017 18:13 | Pro ISIS tu není místo

"Postavíme se radikálnímu islamismu, vymažeme ho z povrchu zemského."

20.1.2017 18:14 | Bůh je na straně Ameriky

"Budeme ochraňováni Bohem."

20.1.2017 18:15 | Konec planých řečí

"Čas pro prázdné řeči vypršel, nyní je čas konat."

20.1.2017 18:16 | Velké sliby

"Nezklameme. Naše země bude opět prosperovat!"

20.1.2017 18:17 | Nikdo vás už nebude ignorovat

"Už nikdo vás nebude ignorovat. Váš hlas, vaše sny budou utvářet osud Ameriky. Spolu vytvoříme silnější, bohatší, lepší Ameriku. Děkuji vám. Bůh žehnej Americe," ukončil Trump svůj projev.

20.1.2017 18:20 | Projev skončil

Po projevu

20.1.2017 18:21 | Nyní mluví rabín

Postupně vystupují další náboženští představitelé. Před chvílí mluvil rabín Marvin Hier.

rabA n

20.1.2017 18:24 | Peso se propadá

Mexická měna v reakci na projev Donalda Trumpa oslabuje k dolaru o 1,2 procenta. 

20.1.2017 18:26 | Hymna

A teď už zní hymna Spojených států.

Hymna

20.1.2017 18:29 | Obama i Trump odcházejí z pódia

Obama de pryAT

20.1.2017 18:30 | Odlet

Již za pár chvil odletí v tuto chvíli již bývalý prezident Obama s první dámou helikoptérou, která je přistavena u budovy Kongresu.

Obam a mich

20.1.2017 18:39 | Odjezd

Bývalý viceprezident Joe Biden odjíždí se svou ženou limuzínou.

20.1.2017 18:41 | Obama nastoupil do helikoptéry

Barack Obama nastoupil se svou ženou Michelle do prezidentské helikoptéry, která brzy odletí.

HelikptA c ra

20.1.2017 18:44 | Obama odlétá

Helikoptéra dopraví teď již bývalý první pár na vojenskou základnu, odkud Obama se ženou poputují do Kalifornie.

 Obama odlA c tA

20.1.2017 18:48 | Obamovi odlétají

HelikoptA c ra v luftu

20.1.2017 18:52 | Bidenovi odjedou z Washingtonu vlakem

Bidenovi

20.1.2017 18:55 | Obamův odlet
20.1.2017 19:01 | Obamovi dorazili na základnu Andrews

Obama Andrew

20.1.2017 19:07 | Washingtonská policie zatkla několik výtržníků
20.1.2017 19:08 | Obama promluví na základně Andrews

ObamLZv projev

20.1.2017 19:10 | Obama pronáší svůj první projev jako bývalý prezident

Obama mluvA

20.1.2017 19:11

"Když jste bojovali za mé zvolení, volali jste lidem, přemlouvali známé, nevěděli, jak vyslovit jméno Barack Obama..." pronesl se smíchem z publika Obama při projevu ke svým spolupracovníkům na základně Andrews v Marylandu.

20.1.2017 19:13 | "Děkuji vám."

"Já a Michelle jsem byli tvář na obrazovkách, ale nešlo by to bez vás - fungovalo to pouze díky vám a díky armádě Spojených států."

20.1.2017 19:16 | První nařízení

Trump podepisuje nominace jednotlivých ministrů a ministryň jeho administrativy.

Trump podepisuje

20.1.2017 19:19 | Perry zamířil k vůdci republikánské většiny

"Kdo chce Perryho?" zeptal se Trump okolo stojících. Trump totiž podepisuje každou nominaci jiným perem. Jednotlivá pera si pak mezi sebou rozeberou představitelé Kongresu a viceprezident.

20.1.2017 19:21 | Vincenta má každý rád

"Každý má rád Vincenta," prohlásil při podpisu nominace Vincenta Violy, pravděpodobného budoucího ministra armády (neplést s ministrem obrany - pozn. red.). Všichni Trumpovi nominanti totiž ještě musí být schváleni Senátem.

20.1.2017 19:25 | Nominace podepsány

Nominace podepsA nyTrump podepsal nejen nominace, ale rovněž zákon, který nedávno schválil Kongres a který dovolí bývalému generálu Mattisovi stát se ministrem obrany.

20.1.2017 19:28 | Slavnostní oběd

A nyní se už čeká na to, až Trump dorazí na tradiční oběd v samém srdci Kapitolu, budovy Kongresu.

20.1.2017 19:34 | Obamovi odlétají do Kalifornie

Obama odlA c tA do Floridy

20.1.2017 19:36 | Oběd může začít

Trump přichází na tradiční oběd.

20.1.2017 19:38 | Srovnání návštěvnosti

Na Obamovu přísahu v roce 2008 i 2013 přišlo více lidí než dnes.

20.1.2017 19:40 | Sobotka gratuluje
20.1.2017 19:49 | Ještě jednou k Trumpově projevu

"Američané chtějí bezpečné školy pro děti a dobrou práci. Pro mnoho našich občanů ale existuje odlišná realita. Na zapomenuté muže a ženy v naší zemi se už nikdy nebude zapomínat. Všichni vás nyní poslouchají."

20.1.2017 19:50 | Trumpovi se pozdravili s Clintonovými
20.1.2017 19:52 | Celý projev
20.1.2017 20:03 | Policie ve Washingtonu musela rozehnat výtržníky

Více než 90 lidí bylo zadrženo. Policie musela použít pepřové spreje. Nejméně dva policisté jsou zraněni.Protesty

20.1.2017 20:08 | Děti oživily inauguraci

Děti na fotografii přišly na Trumpovu inauguraci s vtipnými transparenty.

20.1.2017 20:12 | Proč výjimka pro Mattise?

Trump kromě nominací stvrdil Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu. Médiím to řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer.

Mattise nominoval Trump na post šéfa Pentagonu, vysloužilý generál však nesplňoval zákonnou podmínku, podle níž musí nový ministr obrany odejít z armády nejméně sedm let před svým nástupem do funkce. Obě komory Kongresu ale tento týden schválily výjimku, kterou Trump dnes potvrdil. O schválení Mattisovy nominace by ještě dnes měl hlasovat Senát.

Trump podepsal rovněž listinu o svém nástupu do funkce a vyhlásil zmíněný svátek, o němž však jeho mluvčí nesdělil žádné podrobnosti.

20.1.2017 20:28 | Stanice CNN se svezla vlakem - s Bidenovými
20.1.2017 20:35 | Policie zatkla téměř sto lidí

Za přibližně dvacet minut začne inaugurační průvod. Policie se nyní snaží dostat výtržníky z místa průvodu. CNN informuje, že bylo zatčeno více než 95 lidí.

20.1.2017 20:45 | Papež František k Trumpovi

Papež František dnes vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby podporoval lidskou důstojnost a svobodu v celém světě. Podle italské tiskové agentury ANSA tak učinil bezprostředně po Trumpově inauguraci ve Washingtonu.

Papež upozornil, že "lidská rodina" je postižena vážnou humanitární krizí, která vyžaduje prozíravou a jednotnou politickou reakci.

20.1.2017 20:51 | A ještě jednou papež na adresu Trumpa

"Modlím se, aby vaše rozhodnutí byla řízena bohatými duchovními a etickými hodnotami, které tvoří historii amerického lidu," zdůraznil František.

"Pod vaším vedením může být americká velikost nadále oceňována především pro svou starost o chudé, o vyvržené a o lidi v nouzi," dodal papež podle prohlášení vydaného Vatikánem.

20.1.2017 21:01 | Účastníci slavnostního obědu si připili na Trumpovo prezidentství

PL TM ipA jA Trumpovi

20.1.2017 21:12 | Modlitba za Trumpa

"Pomoz mu, Bože, aby dokázal rozlišit mezi dobrem a zlem," pomodlil se za Trumpa Patrick J. Conroy, kaplan Sněmovny reprezentantů.

20.1.2017 21:20 | Průvod už za pár chvil

Trump a Pence již brzy vyrazí na slavnostní průvod.

20.1.2017 21:24 | Potlesk pro Clintonovi

Trump vyzval hosty slavnostního oběda, aby zatleskali Clintonovým, a ti tak i udělali. Sám oběma zatleskal také a řekl, že si jich velmi važí.

20.1.2017 21:31 | Právě začala přehlídka

PrLZvod zaATA nA A A A A

20.1.2017 21:36 | Po přehlídce prohlídka Bílého domu

Vojenská přehlídka skončila. Trump a první dáma a Pence a druhá dáma nyní odjíždějí z Kapitolu do Bílého domu, slavnostní průvod začíná.

20.1.2017 21:51 | Průvod je na cestě

koneATnA parA da

20.1.2017 22:09 | Zpátky k Obamovi

Než Trumpovi vystoupí z limuzíny, připomeňme si moment, kdy Obamovi odletěli z Washingtonu helikoptérou, a to právě touto krásnou fotografií.

20.1.2017 22:13 | Trumpovi vystoupili z auta a půjdou pěšky

Vystoupili

20.1.2017 22:24 | Boj s emisemi končí

Úřad nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzápětí po převzetí moci končí s politikou boje proti klimatickým změnám jeho předchůdce Baracka Obamy. Z internetových stránek Bílého domu zmizel oddíl nazvaný "změny klimatu" a Trumpovi lidé tam umístili informace o rázné změně environmentální politiky.

"Zrušení těchto omezení výrazně pomůže pracujícím Američanům a v průběhu následujících sedmi let zvedne mzdy o více než 30 miliard dolarů (780 miliard korun)," uvedl Bílý dům v prohlášení s odkazem na opatření přijatá Obamou v boji proti globálnímu oteplování.

20.1.2017 22:30 | Připravují se protesty

Během Trumpovy přísahy byly protesty nejen ve Washingtonu. Lidé se sešli i ve španělském Madridu, v Londýně nebo v Mexico City. Tam dokonce vyrobili piňaty v podobě Trumpa. Hlavní protesty se ale očekávají až během soboty.

20.1.2017 22:45 | Živý přenos ze slavnostní přehlídky
20.1.2017 23:06 | Trump je v Bílém domě

Nový americký prezident Donald Trump s chotí Melanií dorazili po slavnostním průvodu z Kapitolu do Bílého domu. Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky.

20.1.2017 23:07 | Nového prezidenta ještě čeká ples

V jednu hodinu ráno našeho času čeká Trumpa s Pencem a manželkami  už jen trojice oficiálních plesů, z nichž dva se uskuteční v Kongresovém centru Waltera Washingtona a třetí v budově Národního muzea stavitelství. Inaugurace tak bude završena.

20.1.2017 23:08 | Online reportáž končí

Donald Trump se dnes stal 45. prezidentem Spojených států. Děkujeme, za vaši pozornost, dnes již online reportáž končí. Na sobotu plánují odpůrci Trumpa mohutné demonstrace, vše budeme nadále sledovat.

Přejeme hezký večer