Donald Trump poprvé zasahuje proti imigrantům. První exekutivní příkaz na téma, které dominovalo jeho předvolební kampani, hodlá podepsat ještě během středy. Pro sebe typicky – na Twitteru – také oznámil, že oficiálně zahájí přípravy na budování protiimigrantské zdi na hranicích s Mexikem.

Dočasně plánuje pozastavit přijímání uprchlíků ze Sýrie a nevydávat víza občanům několika islámských zemí.

V prvních zhruba sto hodinách svého prezidentství se Trump kromě omezení imigrace věnoval i mezinárodním obchodním dohodám, automobilkám nebo omezování těžby fosilních paliv. Podívejte se na shrnutí jeho dosavadního působení v Bílém domě ve čtyřech bodech.

Proti imigraci

Donald Trump se chystá co nevidět podepsat nařízení, které ukládá velvyslanectvím USA, aby po dobu třiceti dní nevydávala žádná víza občanům zemí, které jsou z hlediska terorismu považovány za nejvíce rizikové.

Do této skupiny řadí nový americký prezident Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Súdán a Sýrii.

Naopak v ní nefigurují Afghánistán, Pákistán ani Saúdská Arábie.

Patnáct z devatenácti atentátníků, kteří 11. září 2001 útočili v New Yorku a Washingtonu, přitom pocházelo právě ze Saúdské Arábie a mělo platná americká víza.

Přijímání uprchlíků chce Washington pozastavit dočasně na dobu čtyř měsíců. Během ní má Trumpova administrativa vypracovat nový plán týkající se běženců.

Výjimku při udělování víz a uprchlického statusu mají dostat příslušníci menšin, kteří prchají před perzekucí. To znamená především křesťané a jezídové z Iráku.

K plošnému zákazu vstupu zahraničních muslimů na území USA, o kterém Trump hovořil ještě před volbami, se zatím Bílý dům neuchýlil.

Pro sebe typicky – na Twitteru – už ale Trump oznámil, že oficiálně zahájí přípravy na budování protiimigrantské zdi na hranicích s Mexikem. Stavba má stát přes deset miliard dolarů. Trump před volbami uváděl, že ji zaplatí samo Mexiko. Nyní ale uznává, že tomu tak nebude.  

Podle listu Wall Street Journal, který se odvolává na tým prezidentových poradců, Washington plánuje ztrojnásobit počet pracovníků ministerstva vnitřní bezpečnosti, kteří mají na starosti odhalování a vyhošťování nelegálních imigrantů.

Obamův výnos z roku 2012 o zákazu deportací 750 tisíc dětských imigrantů se Trump zatím zrušit nechystá, přestože se o tom už hovoří. "Je pod tlakem svého okolí a části poradců, aby tuto ochranu, poskytnutou Obamou dětským uprchlíkům, zrušil také," napsal list Washington Post.

Vypovídání a předělávání obchodních dohod

Donald Trump v pondělí podpisem stvrdil odstoupení Spojených států od Transpacifického partnerství (TPP). Dohodu loni podepsal Barack Obama a představitelé dalších jedenácti států Severní Ameriky, Latinské Ameriky a Asie.

Nový šéf Bílého domu ale zároveň předeslal, že plánuje znovu otevřít jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem.

Trump jasně naznačuje, že prioritou pro něj bude udržení průmyslu a pracovních míst ve Spojených státech. Některé mezinárodní dohody podle něj americké zájmy v tomto směru porušují.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Zástupce amerických automobilek pak vyzval, aby společnosti nepřesouvaly výrobu do Mexika.

V pátek chce Trump při schůzce s britskou premiérkou Theresou Mayovou zahájit jednání o nové americko-britské bilaterální obchodní dohodě.

Spolupráce s Ruskem a boj proti Islámskému státu

"Můžeme bojovat proti Islámskému státu s jakoukoliv zemí. Ať je to Rusko, nebo někdo jiný, s kým v tomto budeme sdílet společný zájem," řekl v úterý mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

V telefonátu egyptskému prezidentovi Abdalu Fattáhu Sísímu Trump řekl, že syrský vůdce Bašár Asad je statečný muž, ale okolnosti mu nedovolují oslovit ho přímo.

Informace se dostala na veřejnost ze zdroje blízkého egyptskému prezidentovi.

Potvrzuje přesvědčení Trumpa, že proti Islámskému státu a terorismu je potřebné se spojit i s Ruskem a syrským režimem, který je na podpoře Moskvy závislý.

Iráckému premiérovi Hajdáru Abadímu Trump nabídl větší vojenskou podporu ve válce proti IS. Abadí amerického prezidenta i tak kritizoval za výrok, že kdyby si Spojené státy po invazi v roce 2003 ponechaly kontrolu nad iráckou ropou, nevznikl by Islámský stát, který z příjmů za ropu přežívá.

Ropa a životní prostředí

Trump podepsal příkaz o další výstavbě ropovodu Keystone XL, který spojuje ropná naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi. Proti projektu protestují ochránci životního prostředí.

Rozhodl také o stavbě ropovodu Dakota Access, který nechtějí indiáni kvůli obavám o pitnou vodu.

Rozhodnutí jsou v souladu s očekáváním, že Trumpova politika týkající se životního prostředí bude "méně zelená" než Obamova a podpoří využívání fosilních paliv, stejně jako oživení těžby uhlí.

Prezident zatím neřekl, zda oficiálně odstoupí od Obamou vytyčeného cíle, že USA do roku 2050 sníží emise skleníkových plynů o 80 procent.