Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová prohlásila, že v případě, že Donald Trump vytvoří databázi amerických muslimů, nechá se do ní zaregistrovat. O rozhodnutí diplomatky s českými kořeny informovala BBC.

Podpořila ji i známá herečka z amerického seriálu Teorie velkého třesku Mayim Bialiková.

"Byla jsem vychovávána jako katolička, stala jsem se episkopálkou a později jsem zjistila, že moje rodina byla židovská. Jsem připravena se registrovat jako muslimka," napsala Albrightová ve středu na Twitteru.

Její prohlášení během několika hodin získalo na sociální síti více než 37 tisíc lajků.

Reagovala tak na zprávy o tom, že americký prezident má v úmyslu na několik měsíců zastavit imigraci a chce zablokovat vydávání víz pro osoby z některých blízkovýchodních zemí. O zavedení registru muslimů Trump hovořil v roce 2015, později se od tohoto prohlášení distancoval.

Podobně jako Albrightová reagovala na Twitteru také herečka Mayim Bialiková, která je známá z populárního amerického seriálu Teorie velkého třesku. 

"Jsem židovka. Jsem připravena registrovat se jako muslimka v případě, že se to stane," napsala.

Prohlášení obou žen přichází ve chvíli, kdy se nový americký prezident Donald Trump ujímá úřadu a začíná naplňovat některé z předvolebních slibů. V migrační politice je to například ve středu schválený příkaz k budování protiimigrantské zdi na hranici s Mexikem, za kterou chce nechat svého jižního souseda zaplatit.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto tuto možnost rezolutně odmítl a zvažuje, zda se v budoucím týdnu setká se svým americkým protějškem při své cestě do USA.

Mimo jiné se v posledních dnech objevily i spekulace, že chce Trump revidovat roli USA v některých mezinárodních organizacích, jako je například OSN.

Podle informací The New York Times Trump plánuje zrušit financování jakéhokoliv úřadu OSN nebo jiné mezinárodní organizace.

Související