Novým německým ministrem zahraničí se v pátek stal Sigmar Gabriel, který tento týden oznámil odchod z čela sociální demokracie. Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Franka-Waltera Steinmeiera, který bude v únoru podle všeho zvolen německým prezidentem. Sedmapadesátiletý Gabriel diplomacii povede do zářijových parlamentních voleb.

Gabriel, který zůstává vicekancléřem, dlouhé měsíce platil za nejpravděpodobnějšího kandidáta sociální demokracie na kancléře. Tento týden ale oznámil, že se o tuto funkci ucházet nebude, a zároveň do ní navrhl bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze, který má v březnu stanout také v čele SPD.

Místo kancléřské kandidatury se Gabriel rozhodl změnit ministerstvo - dosud vedl resort hospodářství. V pátek ho spolu se Steinmeierem přijal končící prezident Joachim Gauck a jmenoval ho do funkce. První zahraniční cesta nového ministra bude už v sobotu ráno směřovat do Francie.

Zda bude Gabriel dobrým ministrem zahraničí, o tom se v Německu vedly debaty. Řada komentátorů poznamenávala, že Gabriel často používá slova, která nejsou diplomatická. V době, kdy se chystá odchod Británie z Evropské unie a ve Spojených státech vládne Donald Trump, je podle nich přitom zásadní mít šéfa diplomacie, který nebude dělat přešlapy.

Nejednoduché mezinárodní situace se v pátek dotkl i prezident Gauck. "Přebíráte ministerstvo zahraničí v těžkých časech. Jde o hodně: stojíme před výzvou bránit a pro budoucnost upevnit Evropskou unii a transatlantické partnerství. Přeji vám pro tento úkol štěstí a úspěch," poznamenal Gauck.

Gabriela v čele ministerstva hospodářství vystřídala jeho dosavadní náměstkyně a bývalá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová. Ta je první ženou, která úřad vede. Jedním z jejích hlavních cílů pro příští měsíce bude zabránit tomu, aby protekcionistické záměry amerického prezidenta Trumpa negativně dopadly na německé hospodářství.

Hospodářství spolkové republiky závisí na mezinárodním propojení a přístupu na zahraniční trhy, řekla v pátek Zypriesová. "Kdo, když ne my, musí tedy převzít zodpovědnost za férový a svobodný obchod?" ptala se. Kritizovala také Trumpovy plány vystavět zeď na mexicko-americké hranici. V globalizovaném světě podle ní nemůže být stavba zdí odpovědí na problémy.

Související