Špičkoví genetici si museli najít vlastní zdroje, neboť vlády s podobným výzkumem nechtějí být většinou spojovány. Stvořit organismus, který je fyzicky zčásti zvířetem a člověkem, vzbuzuje příliš etických otázek.

Přesně to ale vědci z amerického Salkova institutu udělali. Stvořili prvního hybrida mezi prasetem a člověkem - chiméru.

Jak ve čtvrtek informoval magazín Cell, genetici vložili lidské buňky do prasečího embrya, které následně implantovali do dělohy prasnice. Po čtyřech týdnech se v embryu vytvořily zárodky orgánů včetně srdce nebo jater. Všechny obsahovaly kromě prasečích i lidské buňky.

Vědci poprvé připravili kovový vodík

Po osmdesáti letech od předpovědi se podařilo vyrobit kovový vodík. Jde o stav, kdy se vodík chová jako kov. Měl by být supravodivý za pokojových teplot.

Čtěte zde.

V genetice jde o velký průlom, neboť se ještě nikdy nic takového nepodařilo.

Podle prestižního magazínu Nature se shodou okolností podařilo provést podobnou implantaci mezi potkany a myšmi. Šlo o první úspěšné vypěstování orgánu v cizím organismu a jeho následné transplantace do jiného organismu.

Myš přijala tkáň z chiméry bez jakékoliv imunitní reakce.

Pokud se podaří to stejné v případě hybrida prasete a člověka, znamenalo by to velký průlom v medicíně.

Potřebné buňky a orgány by šlo vypěstovat v jiném živočichovi a následně je transplantovat do lidského těla.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.