Do úterní půlnoci měla šéfka francouzské protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová vrátit 300 tisíc eur (8,1 milionu korun) Evropskému parlamentu. Evropský úřad pro boj proti podvodům (Olaf) Le Penovou obvinil, že porušila pravidla europarlamentu tím, že dva její asistenti pracovali na stranických aktivitách, zatímco pobírali plat od této evropské instituce.

Požadavek na vrácení peněz Le Penová označila za "jednostranné rozhodnutí, které přijali moji političtí oponenti". "Neposkytli důkaz a nepočkali na rozhodnutí soudu, kam jsme se obrátili," dodala Le Penová. Tvrdí, že se stala obětí politicky motivované msty, a peníze vrátit nehodlá.

Le Penová patří mezi hlavní favority nadcházejících prezidentských voleb ve Francii. Podle posledního průzkumu společnosti Kantar Sofres by měla ovládnout první kolo se ziskem 25 procent. Na druhém místě by skončil kandidát francouzských Republikánů Francois Fillon (22 procent) a na třetím bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron s 21 procenty.

Přijde o část platu i poslaneckých náhrad

Pokud je Le Penová opravdu nevrátí, přijde o část platu a náhrady, jež bere jako europoslankyně. Plat jí klesne na polovinu, tedy asi na tři tisíce eur, uvedla agentura Reuters. Podobně úřady postupovaly i v minulosti, kdy o část platu přišlo celkem pět dalších europoslanců Národní fronty, a to včetně zakladatele partaje Jeana-Marie Le Pena.

Asistenti europoslanců mohou například pracovat v zemích, odkud pocházejí jejich nadřízení, musí ale mít na starosti pouze projekty, které souvisejí s unií. Nesmí tak pracovat například na předvolební kampani ani se věnovat domácím otázkám jednotlivých politických stran.

Asistentkou, která v letech 2010 až 2016 pobírala plat od Evropského parlamentu, ale přitom pracovala pro stranu, je i blízká přítelkyně Le Penové Catherine Grisetová.

Grisetové se nepodařilo prokázat, že opravdu pracovala a dlouhodobě pobývala v Bruselu – například nikde si nepronajala byt ani neplatila plyn či elektřinu. To se Grisetová snažila vysvětlit tak, že pobývala u přátel, napsal francouzský server Le Nouvel Observateur. "Grisetová v Bruselu nikdy nestrávila déle než týden," uvedl nejmenovaný zdroj pro Le Nouvel Observateur. Místo toho prý pracovala pro Národní frontu v jejím ústředí v Paříži.

Národní fronta má potíže s financováním

Antiimigrační a euroskeptická Národní fronta má dlouhodobé potíže s financováním. Francouzské banky jí nechtějí půjčit, a proto se partaj pokouší získat peníze i v zahraničí. V roce 2014 získala celkem 9,4 milionu eur od První česko-ruské banky. Jenže moskevská banka loni přišla o licenci, a Národní fronta tak o zdroj peněz.

Letos partaj čekají dvě velké události – vedle prezidentských jsou to i parlamentní volby. Kvůli nedostatku financí musela Le Penová nedávno přijmout dokonce půjčku od svého otce, Jeana-Marie Le Pena. S ním vede dlouhodobé spory o postoje a směřování Národní fronty.

Související