Ukrajinský vojenský letoun Antonov An-26 ve středu čelil ostřelování z ručních zbraní z těžebních plošin v Černém moři, které obsadili Rusové při anexi Krymu. Tvrdí to ukrajinský ministr obrany. Ruské vojenské námořnictvo uvedlo, že letoun prováděl provokační oblety v nízké výšce. Strážci plošin po letadle nestříleli, ale snažili se je varovat před nebezpečím srážky.

"Dnes během cvičného letu ve výlučné (námořní) ekonomické zóně Ukrajiny, v oblasti oděského naleziště zemního plynu, byl z těžebních plošin, které dříve obsadilo Rusko, ostřelován dopravní letoun ukrajinského vojenského námořnictva An-26," napsal podle listu Ukrajinska pravda Poltorak na sociální síti. Současně zveřejnil snímky zásahu v trupu letounu.

Rusové podle deníku každý rok z těžebních plošin v ukrajinských vodách získají dvě miliardy metrů krychlových zemního plynu. Ukrajina připravila kvůli sporné těžbě na Rusko žalobu.

"Letoun ukrajinských ozbrojených sil An-26 ve středu uskutečnil dva zjevně provokační oblety v krajně nízké výšce u ruských plošin Tavrida a Krym-1 v Černém moři," uvedl podle agentury TASS mluvčí štábu ruské Černomořské flotily.

"Všechna tvrzení ukrajinské strany o údajném ostřelování An-26 jsou naprosto lživá. Během druhého obletu ukrajinského letounu příslušníci strážní jednotky vypálili ze signální pistole čtyři rakety, aby odvrátili možné letecké neštěstí kvůli hrozící srážce (letounu) se stožárem plošiny," dodal.

Mluvčí také řekl, že každý, kdo držel v ruce signální pistoli, anebo kdo někdy odpaloval zábavnou pyrotechniku, uzná, že letounu z tohoto důvodu nehrozilo žádné nebezpečí.

Naleziště plynu, v jehož blízkosti se incident odehrál, leží asi 130 kilometrů od ukrajinského přístavu Oděsa, a zhruba 150 kilometrů od západního pobřeží Krymu. Rusko poloostrov anektovalo v březnu 2014, po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě.

Z Donbasu jsou hlášeny nové boje

Na východě Ukrajiny, zejména kolem města Avdijivka v Doněcké oblasti, i ve středu pokračovaly ozbrojené střety.

Vládní strana brzy odpoledne oznámila dva další mrtvé a dva zraněné vojáky, zatímco proruští separatisté hlásí neurčený počet civilních obětí palby ukrajinských sil. Jednotlivé strany se nadále vzájemně obviňují z útoků. Politický šéf Severoatlantické aliance vyzval Moskvu, aby využila svého "značného vlivu" na separatisty a dosáhla přerušení bojů.

"Na východě Ukrajiny sledujeme prudký růst napětí u Avdijivky. Během uplynulého týdne bylo příměří porušeno v 5 600 případech, zhoršila se humanitární situace, více než 20 000 lidí se uprostřed zimy ocitlo bez vody, elektřiny a tepla. Vyzýváme k okamžitému přerušení bojů a stažení všech sil, včetně těžkých zbraní," prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdůraznil, že mezinárodním pozorovatelům musí být umožněn plný přístup do oblasti konfliktu, včetně hranice s Ruskem.

A ujistil, že aliance je připravena pokračovat v politické i praktické podpoře Ukrajiny.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při návštěvě Abú Dabí ve středu prohlásil, že za nynějšími událostmi stojí přímo ukrajinský prezident Petro Porošenko a že to uznává i Západ. Tvrdil, že to zaznamenal i "jinak hluboce předpojatý německý tisk".

Z Moskvy se v této souvislosti ozývají hlasy, že Porošenko by prý rád zrušil mírové dohody z Minska a problém opět řešil silou. Podle některých těchto hlasů ukrajinský prezident také prověřuje, jaký postoj vůči Ukrajině hodlá zaujmout nový americký prezident Donald Trump.

Ruská agentura TASS napsala, že náměstek ukrajinského ministra obrany Ihor Pavlovskyj se podřekl, že ukrajinské jednotky v Donbasu provádějí útočné akce. "Ať je to, jak chce, dnes se naši chlapci při naskytnuté možnosti posunuli metr za metrem, krok za krokem vpřed," citoval TASS ukrajinského náměstka.

Představitel ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk ve středu dopoledne informoval, že od úterý padl na východě další voják a 18 utrpělo zranění. Dvě hodiny po poledni pak tiskové centrum protipovstalecké operace vládních sil na východě země (ATO) oznámilo, že ve středu zahynuli další dva vojáci a dva jsou zranění.

Povstalecká agentura DAN s odvoláním na nejmenovaného člena velení separatistických sil naproti tomu tvrdí, že ukrajinské jednotky při pokusech prorazit frontovou linii během uplynulých 24 hodin přišly o 93 vojáků. Zranění jdou podle něj do stovek.

Motuzjanyk s narážkou na ruskou podporu povstalců obvinil "ruská okupační vojska", že pokračují v porušování veškerých dohod o přerušení palby. "Nepřítel pokračuje v ostřelování ukrajinských pozic u Avdijivky, Piski, Marijinky, Krasnohorivky a Novogrygorivky z raketometů, tanků, děl, minometů," řekl.

Prakticky stejné obvinění vůči ukrajinským silám ve středu ovšem vznesl mluvčí separatistů Eduard Basurin.

Související