Nová zástupkyně Spojených států v Organizaci spojených národů Nikki Haleyová obvinila Rusko z eskalace konfliktu na východě Ukrajiny a prohlásila, že protiruské sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Ukrajině poloostrov Krym.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě; připojení poloostrova si nechalo schválit v referendu, které se odehrálo pod dohledem ruských vojáků. Následovalo vypuknutí ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny, který si dosud vyžádal skoro 10 000 mrtvých. Navzdory dalšímu z dohodnutých příměří se boje nyní opět rozhořely a z eskalace se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva.

"Považuji za nešťastné, že při svém prvním vystoupení (v Radě bezpečnosti) musím odsoudit agresivní počínání Ruska. To se stát nemělo. Chceme zlepšit vztahy s Ruskem. Ale katastrofální situace na východě Ukrajiny nás nutí jasně a důrazně odsoudit jeho počínání," řekla velvyslankyně nominovaná prezidentem Donaldem Trumpem.

Uprostřed spekulací ohledně dalšího postupu Bílého domu vůči Rusku, vzhledem k Trumpově chvále na adresu prezidenta Vladimira Putina během volební kampaně a příslibům zlepšení vztahů, dala Haleyová najevo, že sankce jen tak brzy neskončí.

"Východní Ukrajina samozřejmě není jedinou částí země trpící kvůli agresivním krokům Ruska. Spojené státy nadále odsuzují ruskou okupaci Krymu a vyzývají k jejímu okamžitému ukončení. Krym je součást Ukrajiny. Sankce, které jsme kvůli Krymu zavedli, budou platit, dokud Ruská federace nevrátí kontrolu nad poloostrovem Ukrajině," prohlásila.

"Sankce proti Rusku nemohou být zrušeny, dokud k tomu (vrácení Krymu) nedojde. O budoucnosti své země musí rozhodovat Ukrajinci," podpořil americkou kolegyni britský vyslanec Matthew Rycroft.

Ruský zástupce Vitalij Čurkin oponoval: Haleyové připomněl, že americká ústava začíná slovy "my, lid" a že i lid Krymu v referendu jasně vyjádřil svou vůli připojit se k Rusku. "Ukrajinská krize nezačala na Krymu, ale státním převratem (v Kyjevě), podporovaným zvenčí," zdůraznil.

A na adresu zástupce Spojeného království poznamenal, že Británie by nejprve sama měla vracet zabraná území: "Vraťte Malvíny, vraťte Gibraltar, vraťte anektovanou část Kypru, vraťte Čagoské ostrovy v Indickém oceánu, které jste přeměnili v obrovskou vojenskou základnu, a pak vaše svědomí bude možná čistší a budete moci rozmýšlet o jiném."

Nicméně Čurkin před novináři označil celou debatu za "docela přátelskou", vzhledem k projednávanému tématu, a vyslovil se pro zlepšení vztahů s USA, pokud se k tomu naskytne příležitost.

"Občas budou mezi námi vznikat rozpory v jednotlivých otázkách, ale na vaší práci bude v mnohém záviset, zda Rada bezpečnosti bude efektivně pracovat jako hlavní orgán zodpovědný za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti," řekl Haleyové a popřál jí jako velvyslankyni úspěch.

Související