Angela Merkelová se v pondělí oficiálně stala kandidátkou konzervativní unie CDU/CSU na německou kancléřku. Na setkání špiček obou stran v Mnichově ji podpořila i bavorská CSU, která se k tomu dlouhé měsíce neměla. Na společné tiskové konferenci to dnes řekl předseda CSU Horst Seehofer.

Zatímco Křesťanskodemokratická unie (CDU) Merkelovou na kancléřku navrhla už loni, sesterská Křesťansko-sociální unie (CSU) tak formálně učinila až dnes. Na zasedání vedení obou politických uskupení Seehofer prohlásil, že jeho strana stojí za Merkelovou.

Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, že se Německu doma i na mezinárodní scéně daří dobře. "Máme znamenitou kancléřku, mezinárodně i vnitropoliticky," prohlásil muž, který na ní podle kritiků v posledních měsících nenechal nit suchou. Země je podle Seehofera ostrovem stability v době, kdy se svět rychle mění.

Důvodem několikaměsíčního váhání CSU, zda již čtvrtou kandidaturu Merkelové na kancléřku podpořit, byly především tvrdé spory o migrační politiku. Vrcholoví představitelé bavorské strany přístup Merkelové řadu měsíců kritizovali, a někteří z nich dokonce zvažovali, zda by CSU neměla v zářijových parlamentních volbách kandidovat samostatně.

V poslední době se názory obou stran sblížily. Nadále je ale rozděluje názor na pevnou hranici počtu přijímaných uprchlíků. Křesťansko-sociální unie tak půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200 000 ročně, Křesťanskodemokratická unie kancléřky Merkelové si limit nepřeje, i když obecně pro omezení migrace je.

"Máme rozdílný názor na otázku horní hranice," potvrdila na tiskové konferenci Merkelová, podle které se ale strany dohodly, že své rozdílné názory budou respektovat. Seehofer už v minulosti řekl, že se CSU bez stanovení horní hranice nebude podílet na příští vládě. Merkelová na otázku možného vývoje po volbách neodpověděla, soustředí se teď na to, aby volby vyhrála.

Volební kampaň před zářijovými volbami bude podle Merkelové i Seehofera zatím nejtěžší, jakou zažili. Podle šéfky vlády to souvisí s vývojem v Německu i na mezinárodní scéně. Důležité proto podle ní bude, aby CDU a CSU, které v pondělí své generální tajemníky pověřily sepsáním společného programu, vystupovaly v kampani jednotně.

Jedním z důvodů, proč se nyní v Mnichově obě strany snaží prezentovat co nejjednotněji, je podle pozorovatelů i náhlý vzestup sociální demokracie. Ještě před pár týdny sesterské strany v průzkumech veřejného mínění nad druhou nejsilnější sociální demokracií vedly zhruba o 11 až 16 procentních bodů. Po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře za SPD je ale už dělí jen čtyři až šest bodů.

Související