Další z významných velitelů neuznané Doněcké lidové republiky je po smrti. Giviho, vlastním jménem Michaila Tolstycha, zabil ve středu ráno výbuch v jeho pracovně. Místní orgány z útoku obvinily ukrajinské tajné služby.

Giviho nejspíše zabila exploze způsobená střelou z plamenometu Šmel. Původně agentury informovaly o výbuchu bomby. V říjnu za podobných okolností zahynul Arsen Pavlov, další z povstaleckých velitelů, který byl známější pod přezdívkou Motorola. 

"Dnes v 6:12 moskevského času zahynul v důsledku teroristického činu hrdina DLR, velitel praporu Somali plukovník Michail Tolstych, známý jako Givi. Jde o pokračování teroristické války, kterou zahájila kyjevská vláda proti obyvatelům Donbasu," sdělilo povstalecké "ministerstvo obrany".

Vyzvalo zároveň obyvatele Doněcku, aby zachovali klid a úřadům nahlásili případné podezřelé osoby. Kreml ústy mluvčího Dmitrije Peskova atentát na Giviho označil za pokus o destabilizaci Donbasu.

Podle zdrojů Interfaxu k explozi došlo přímo v Giviho doněcké pracovně, následně vypukl požár. Na místě činu pracují vyšetřovatelé. Podle těchto zdrojů atentát může souviset s novým vyostřením bojů kolem Avdijivky, která se nachází na okraji Doněcku. "Givi se svým praporem bránil Doněck, když se účastnil bojů kolem Avdijivky," dodal zdroj.

Povstalecká agentura DAN s odkazem na vojenské velení DLR napsala, že atentátník po Givim vystřelil z reaktivního plamenometu Šmel. Tato zbraň, kterou sovětští vojáci využívali ve válce v Afghánistánu, dokáže odpálit střelu se zápalnou směsí do vzdálenosti v řádu stovek metrů.

Doněcká prokuratura z útoku obvinila Kyjev. "Tento teroristický čin, stejně jako dřívější vražda Arsena Pavlova jsou články jednoho řetězu. Za teroristickými útoky stojí ukrajinské tajné služby, které se snaží destabilizovat situaci v republice," tvrdí prokuratura.

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že je Givi po smrti, a dodalo jen, že "měl mnoho nepřátel". Motorolu zabila nálož v půlce loňského října ve výtahu domu, v němž bydlel. Nejtvrdší pomstu Kyjevu tehdy sliboval právě Givi.

"Ať už to udělal kdokoliv, zaplatí za to celá Ukrajina. Dobudeme všechna jejich města a budu je rovnat se zemí jedno po druhém, abych pomstil přítele," řekl armádnímu kanálu TV Zvězda.