Čína bude snímat otisky prstů všem cizincům, kteří budou chtít vstoupit do země. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Opatření začne podle ministerstva platit v pátek na letišti v jihočínském Šen-čenu, který leží u hranic s Hongkongem, a postupně bude rozšířeno na další místa. 

Podobné požadavky uplatňují v současnosti i další země, včetně Spojených států, Japonska, Tchaj-wanu či Kambodže, připomněla agentura Reuters. USA zavedly snímání otisků prstů v rámci posilování bezpečnostních opatření na hranicích po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001.

Odevzdat otisky prstů bude muset na hranicích většina návštěvníků Číny ve věku od 14 do 70 let. Výjimka bude platit například pro ty, kteří mají diplomatické pasy.
Zatím není jasné, zda budou čínské úřady shromažďovat i další biometrická data. Opatření podle ministerstva vnitřní bezpečnosti přispěje k posílení imigračních kontrol.
Čínské úřady napočítaly loni na hranicích více než 76 milionů vstupů a výstupů cizinců. Většina z nich byla z Jižní Koreje, Japonska, Spojených států a Ruska, napsala agentura AP. 

 

Související