Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by mohla prodloužit platnost dohody s nečlenskými těžaři o omezení produkce, pokud globální zásoby suroviny neklesnou na požadovanou úroveň. Mohla by se dokonce dohodnout na ještě výraznějším snížení dodávek. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje z kartelu OPEC. 

Ceny ropy na světových trzích ale navzdory přechodnému růstu, který zpráva způsobila, klesají. Severomořská ropa Brent vykazovala kolem 17:15 SEČ pokles o 0,8 procenta na 55,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela zhruba půl procenta na 52,85 dolaru za barel.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda má platnost šest měsíců.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů za barel, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Podle představitelů OPEC se světové zásoby ropy musí dostat zpět do blízkosti svého pětiletého průměru, aby bylo možné hovořit o návratu rovnováhy na trh. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že globální zásoby ropy na konci prosince sestoupily pod tři miliardy barelů, nacházely se však 286 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Pokud by všechny země dohodu o omezení produkce plně dodržovaly, měly by se dodávky ropy na trh v prvním pololetí celkově snížit zhruba o 300 milionů barelů, upozorňují zdroje z OPEC. Snahu OPEC o obnovení rovnováhy na ropném trhu ale podkopává rostoucí aktivita těžařů ve Spojených státech, které se k dohodě nepřipojily.