Americký odvolací soud ve čtvrtek odložil projednávání sporu o dočasných migračních omezeních prezidenta Donalda Trumpa. Reagoval tím na oficiální informace, podle nichž Trumpova vláda chystá nový výnos náhradou za původní dekret, který sanfranciský federální soud zablokoval.

Odvolací soud v San Francisku s působností pro západní oblasti USA se chystal v celém plénu znovu zvážit původní rozhodnutí svého tříčlenného senátu, který ponechal v platnosti rozhodnutí federálního soudu zmrazit účinnost imigračního dekretu. Nyní však tento postup zastavil s tím, že vyčká na další vývoj, uvedla agentura Reuters.

Dekret, který zakázal na tři měsíce vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských států a pozastavil americké azylové programy, napadl stát Washington u federálního soudu a ten předběžně účinnost dekretu pozastavil. K žalobě se připojil stát Minnesota a později dalších osm amerických států.

Nový exekutivní příkaz o omezení imigrace, jehož vydání Trump na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil na příští týden, se má podle zdrojů Bílého domu týkat výhradně cizinců ze sedmi postižených zemí, kteří do USA dosud nikdy necestovali a nemají americká víza. Nebude tedy nijak omezovat práva držitelů takzvaných zelených karet, kteří v USA žijí nebo vycestovali a chtějí se vrátit, napsala agentura AP.

"Prezident tak otevře cestu okamžité ochraně země, aniž by absolvoval další, pravděpodobně vleklý soudní spor," napsala agentura s odvoláním na dostupné informace o chystaném výnosu. Bílý dům je prý přesvědčen, že nový dekret nenarazí na žádné právní překážky.

Právní experti ale problémy nevylučují. Nový dekret se sice zaměřuje jen na občany sedmi převážně muslimských států, kteří v USA nikdy nebyli, může ale narazit na odpor pro podezření z náboženské diskriminace. Vláda ale podle amerických médií bude argumentovat tím, že prezidentské nařízení se týká jen části světové muslimské populace a navíc zahrnuje "nemuslimské" občany sedmi postižených zemí.

Jessica Levinsonová, profesorka na právní škole v Los Angeles, je přesvědčena, že Trump hlavní problémy kritizovaného původního dekretu v novém nařízení odstraní. "Nakonec to ale stejně skončí u soudu," řekla novinářům.

Expert Texaské univerzity Stephen Vladeck je téhož názoru. "Washington a Minnesota, tedy státy, které první Trumpův dekret soudně napadly, udělají totéž s revidovaným nařízením. Bude to doopravdy zmatek; zřejmě se bude opakovat chaos, jehož jsme byli svědky v minulých dnech," prohlásil Vladeck.

Související