Cestovní pasy a další dokumenty vydané povstaleckými úřady na východě Ukrajiny jsou od nynějška považovány v Rusku za platné. Vyplývá to z dekretu prezidenta Vladimira Putina, který v sobotu zveřejnil Kreml. Kyjev označil Putinův dekret za porušení mezinárodního práva a mírových dohod.

"Průkazy totožnosti, doklady o dosaženém vzdělání, rodné, oddací a úmrtní listy (...) vydané stávajícími úřady ve zmíněných oblastech jsou v Rusku uznávány jako platné," praví se v dekretu o dokumentech ze samozvané Doněcké i Luhanské lidové republiky.

Putinův výnos rovněž stanoví, že ukrajinští občané a osoby bez státní příslušnosti, které mají trvalý pobyt v samozvaných lidových republikách, smějí cestovat do Ruska bez víz, na základě dokumentů vydaných povstaleckými úřady.

Výnos má platit dočasně, než se konflikt na východě Ukrajiny podaří "politicky vyřešit na základě minských mírových dohod", uvedl Kreml.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil v Mnichově Putinův dekret za "další důkaz ruské okupace (ukrajinského území) a ruského porušování mezinárodního práva".

V Kyjevě vlivný tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov prohlásil, že Putin svým dekretem "de iure uznal pseudostátní teroristická uskupení, sloužící jako fíkový list pro ruskou okupaci části Donbasu" a že tento krok Kremlu "úplně škrtá" mírové dohody z Minsku.

"Není to ještě uznání 'republik', ale jejich bezcenných papírů," usoudila místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková. Nikdo by ale neměl být uveden v omyl Putinovými slovy o dočasnosti, protože Putinovým cílem je zmrazit konflikt a destabilizovat Ukrajinu. Také jde podle ní o "tradiční ruské vydírání" v situaci, kdy svět odsuzuje počínání Ruska a dožaduje se, aby vrátilo Krym a stáhlo se z Donbasu.

V Luhansku jeden z povstaleckých vůdců Igor Plotnickij uvítal Putinův dekret jako krok k uznání "lidových" republik.

Agentura AFP upozornila, že doklady vydávané povstaleckými úřady od loňského března se velice podobají ruským pasům s dvouhlavým orlem na rudé obálce. List Ukrajinska pravda zase připomněl, že ještě na začátku února Putinův mluvčí Dmitrij Peskov odmítal jako nepravdivé zprávy tisku, že doklady od separatistů se už v Rusku fakticky uznávají a lze si na ně koupit třeba letenku či ubytovat se v hotelu.

Z nedodržování a sabotování minských dohod se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Ruská strana naléhá zejména na přislíbenou milost pro separatisty, volby a slíbenou autonomii povstaleckých území, zatímco Kyjev trvá na tom, aby se nejprve z východu Ukrajiny stáhli cizí vojáci a aby získal úplnou kontrolu nad celou délkou hranice s Ruskem, odkud - jak tvrdí - proudí k povstalcům zbraně i vojáci.

Konflikt na Donbasu na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal skoro 10 tisíc mrtvých.