Írán nikdy nevyrobí jaderné zbraně, řekl v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Země ale nereaguje dobře na výhrůžky, poznamenal v reakci na nedávná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o oficiální výstraze pro tuto blízkovýchodní zemi. Chování íránského režimu dnes tvrdě kritizoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman i zástupci dalších zemí.

"Íránu byla oficiálně doručena výstraha. Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely," tweetoval nedávno Trump po íránském raketovém testu. Slovy o dohodě narážel na jednání, která v roce 2015 ukončila letité spory o íránský jaderný program. Dohoda ruší protiíránské sankce výměnou za zpomalení jaderného programu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřen.

"Írán nereaguje dobře na výhrůžky, tlak a sankce, ale reagujeme velmi dobře na vzájemný respekt," řekl v neděli k vyjádření prezidenta Trumpa ministr Zaríf. "Jaderné zbraně vyrábět nebudeme, tečka," doplnil. Jaderné zbraně by podle něj nepřispěly ani k bezpečnosti Íránu, ani k bezpečnosti jiných zemí.

Zcela jiný pohled na Blízký východ na mnichovské konferenci nabídl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, podle něhož region čelí třem výzvám – Íránu, Íránu a Íránu. Znepokojují ho ambice Íránu týkající se jaderných zbraní i balistických střel, jakož i snaha Teheránu podkopávat režimy v dalších blízkovýchodních zemích, jako je Bahrajn, Jemen, Libanon či Saúdská Arábie. Mezinárodní společenství by podle něj mělo vůči Íránu postupovat mnohem razantněji.

Podobně hovořil i ministr zahraničí Saúdské Arábie Ádil Džubajr, podle něhož je Írán největším světovým podporovatelem terorismu, jehož cílem je zničit Saúdskou Arábii. Odmítl také návrh íránského ministra zahraničí Zarífa, aby země Perského zálivu vytvořily skupinu, která bude pravidelně jednat o problémech regionu.

Kritiku si v neděli Teherán vysloužil také od některých amerických senátorů zastoupených na bezpečnostní konferenci. Republikán Lindsey Graham například řekl, že senátoři jeho strany chystají další sankce proti Íránu kvůli jeho raketovým testům.

Zaríf odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii. Írán přitom patří k zemím podporujícím režim syrského prezidenta Bašára Asada, který je v minulosti použil.

Související