Při masopustním průvodu v americkém městě New Orleans najel v sobotu večer patrně opilý řidič s autem do davu lidí, z nichž téměř tři desítky zranil. Pět vážně zraněných zůstává i v neděli v nemocnici, podle policie však nikdo není v ohrožení života. Pachatel byl na místě zadržen poté, co naboural do nákladního vozu. Policie vyloučila teroristický čin.

Incident se stal v sobotu večer místního času (asi dvě hodiny po půlnoci SEČ) v centru města během jednoho z průvodů, jichž se v New Orleansu tradičně účastní tisíce lidí. Podle svědků citovaných televizí CBS řidič šedivé dodávky s valníkem nejprve náhle roztočil motor do vysokých obrátek a rozjel se do dvou zaparkovaných aut. Poté začal najíždět do lidí. Zranil jich celkem 28, z nichž bylo 21 ošetřeno v nemocnici. Pět těžce zraněných nadále zůstává v péči lékařů. Mezi zraněnými jsou i malé děti, nejmladší ve věku tří let.

"Domníváme se, že podezřelý byl pod silným vlivem alkoholu," uvedl šéf místní policie Michael Harrison, který nevidí terorismus jako motiv krvavého činu.

Rovněž podle svědků, kteří spatřili řidiče během jízdy nebo poté, co po nárazu do nákladního auta ze svého vozu vystoupil, bylo z muže patrné, že před jízdou konzumoval alkohol nebo jiné návykové látky. Podle jednoho ze svědků měl "skleněné oči". "Vypadal, že je trochu mimo," řekla listu The New Orleans Advocate další účastnice průvodu, dvacetiletá Kourtney McInnisová.

New Orleans patří v době masopustu mezi nejnavštěvovanější místa USA a zdejší průvody, které vrcholí na takzvané Tlusté úterý (z francouzského Mardi Gras) den před začátkem půstu, přilákají během týdne desetitisíce návštěvníků. Sobotního průvodu s tragickým koncem se podle médií zúčastnilo více než 3500 tanečníků a lidí v kostýmech a tisíce přihlížejících.

Související