Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa v pondělí zveřejnila video, na němž je nejspíš vidět vražda sedmdesátiletého německého rukojmího, uvedla agentura DPA. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Německá vláda zatím úmrtí muže, který ve videu ze 14. února žádal o pomoc, oficiálně nepotvrdila. Bezpečnostní činitelé ale podle německých médií vycházejí z toho, že video je pravé. Poradce filipínského prezidenta Rodriga Duterteho už v neděli uvedl, že se k němu dostaly informace o údajném zabití německého rukojmího na ostrově Jolo.

Server The Straits Times v pondělí napsal, že na videu je spolu s Němcem vidět několik ozbrojenců. "Teď mě zabije," řekl podle serveru sedmdesátiletý muž, kterému poté jeden z ozbrojenců velkým nožem uřízl hlavu.

Skupina Abu Sayyafa požadovala za Němce výkupné v přepočtu 570 000 eur (15,4 milionu korun). Pro jeho doručení stanovila ultimátum, které vypršelo v neděli. Těsně před vypršením ultimáta zaútočila podle německých médií filipínská armáda na základny radikálů na ostrově.

Němec a jeho partnerka, kteří se plavili nedaleko filipínského pobřeží, se obětí únosu nestali poprvé. Již v roce 2008 je unesli somálští piráti. Na svobodu se dvojice dostala po sedmi týdnech. "Moje loď je můj život a nechci ho ztratit. Piráti a vlády mě nezajímají," řekl tehdy muž.

Média v té době spekulovala o tom, že Německo za dvojici zaplatilo výkupné ve výši 600 000 dolarů (15,3 milionu korun).

V devadesátých letech založená skupina Abu Sayyafa podle svých prohlášení bojuje za autonomii v rámci převážně katolických Filipín.

Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.

Související