Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Uvedl to v pondělí úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.

Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga, dodala prokuratura. Prezidentčin právník podle agentury Reuters obvinění odmítl jako "absurdní fikci, která je daleko od pravdy".

Prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne Ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Verdikt se očekává v průběhu tohoto měsíce.

Úřad zvláštního prokurátora v pondělí zveřejnil podrobné výsledky sedmdesátidenního vyšetřování, podle nichž se prezidentka přímo podílela na braní úplatků. Prokuratura tímto obviněním otevřela cestu pro stíhání prezidentky, pokud soud potvrdí její odvolání z úřadu.

Prezidentčin právník Ju Jong-ha v prohlášení uvedl, že prezidentka nežádala od Samsungu žádnou finanční podporu a ani od firmy nedostala žádné nezákonné příspěvky.

Zvláštní prokuratura rovněž prezidentku obvinila, že se podílela na sestavení černé listiny téměř 10 tisíc umělců, kteří byli k hlavě státu kritičtí. Listina měla sloužit k orientaci úřadů při rozhodování o tom, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury.

Osmačtyřicetiletý miliardář I Če-jong, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt, byl zatčen 17. února. Jihokorejská zvláštní prokuratura jeho a další čtyři členy vedení 28. února oficiálně obvinila z úplatkářství, zpronevěry, skrývání majetku v zahraničí a z křivého svědectví.

Šéf Samsungu I Če-jong a další vedoucí činitelé firmy podle pondělní zprávy zvláštní prokuratury mimo jiné vytvořili falešné dokumenty, aby skryli úplatky ve výši miliard wonů pro prezidentčinu důvěrnici.

Soud s I Če-jongem začne ve čtvrtek. Jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na zdroje ze Samsungu o víkendu uvedla, že šéf podniku obvinění z korupce před soudem popře. V případě, že bude shledán vinným, hrozí I Če-jongovi více než 20 let vězení.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Zvláštní prokuratura tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (951 milionů korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries.

S tou nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách. Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga.

Související