Země Evropské unie nemusí uprchlíkům vydat víza, i když mají tito lidé reálnou šanci na získání azylu. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, tedy nejvyšší soud v EU. Podle něj evropské právo členským zemím nic takového nepřikazuje. Státy se podle soudu musí řídit jen svým vlastním domácím zákonodárstvím.

Soud zkoumal případ syrské křesťanské rodiny, která požádala o víza na belgickém velvyslanectví v Libanonu. Tvrdila, že kvůli své víře jí v Sýrii hrozí pronásledování. Rodina pocházela z města Aleppo, kde kvůli bojům zahynuly desítky tisíc lidí. Po přicestování do Belgie v ní následně chtěla požádat o azyl. Belgie jí ale odmítla víza udělit. Rodina se proto odvolala k soudu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.