Ve francouzských Alpách zasypala lavina v úterý dopoledne hojně využívanou sjezdovku. Původní obavy, že sníh strhl nějaké lyžaře, se nepotvrdily. Událost v lyžařském středisku Tignes se tak obešla bez obětí. Oznámila to místní horská služba poté, co ukončila prohledávání zavalené sjezdovky.

Lavina se utrhla okolo desáté hodiny v části resortu nazývané Val Claret blízko modré sjezdovky, řekl agentuře Reuters mluvčí záchranářů.

Podle očitých svědků mohla strhnout řadu lidí, svědci ale zároveň nebyli s to s jistotou říci, zda tam v té chvíli vůbec někdo byl a o kolik osob případně mohlo jít.

Horská služba ale neponechala nic náhodě a na místo vyslala početný tým, který sníh s pomocí cvičených psů usilovně prohledal, napsal web regionálního listu Le Dauphiné Libéré. Pouze pár osob pocítilo silnou tlakovou vlnu, která vznikla při pádu masy sněhu. Záchranáři kvůli mlze nemohli k zásahu použít vrtulník a museli se k lyžařům dostávat pěšky.

Celá lyžařská oblast Tignes byla uzavřena a lyžaři evakuováni. 

V posledních třech dnech napadla v Tignes nová vrstva sněhu, která má tendenci se sesouvat po zamrzlém podkladu starého sněhu, upozornili francouzští meteorologové. Podle nich je riziko lavin v současné době hodně vysoké: cca 80 procent.

Horská střediska také ve sledovaných úsecích vyvolávají laviny uměle, aby takovýmto nehodám zamezila. Oblast ale souběžně s padajícím sněhem zasáhla v posledních dnech mohutná vichřice se silným nárazovým větrem, což v některých místech zabránilo příslušníkům horské služby vhodně zasáhnout.

Horší následky měla lavina ve středisku v polovině února, kdy zahynuli čtyři lidé. Tehdy lavina smetla devět lidí, ale pět se jich podařilo zachránit.

Související