Zatímco fanoušci kosmonautiky s napětím sledovali pokusy Muskovy společnosti SpaceX s měkkým přistáním opakovaně použitelného prvního stupně rakety Falcon, Jeff Bezos dělal téměř to samé − ale v ústraní svého soukromého kosmodromu u texaského města Van Horn. A měl úspěch, který téměř unikl pozornosti širšího publika. Jeho raketa New Shepard s kosmickou kabinou dvakrát (v dubnu 2015 a v červnu 2016) dosáhla výšky okolo 100 kilometrů a kabina i raketa měkce přistály.

Zatím posledním Bezosovým kosmickým úspěchem je kontrakt na první komerční let − vynesení telekomunikačního satelitu na geostacionární dráhu pro společnost Eutelsat. Geostacionární dráha je mnohem výš než dráha, po níž se pohybuje například Mezinárodní kosmická stanice (36 tisíc kilometrů oproti 400 kilometrům), proto představuje pro každého provozovatele raketových nosičů velkou výzvu. Bezos chce k jejímu dosažení používat novou raketu New Glenn, jejíž první stupeň bude tvořit úspěšný New Shepard. Má s ní ale i další, ještě ambicióznější záměry.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?