Pozemní personál berlínských letišť Tegel a Schönefeld v pátek ráno vstoupil do pětadvacetihodinové stávky za zvýšení mezd.

Z obou dvou letišť byla zrušena velká většina pátečních letů, včetně čtyř letů mezi Berlínem a Prahou.

Odborový svaz Verdi ohlásil začátek protestu zhruba 2000 zaměstnanců pozemního personálu na 04.00 SEČ, konec je plánován v sobotu kolem 05.00 SEČ.

Stávka přichází v době, kdy se v německé metropoli koná největší světový veletrh cestovního ruchu Internationale Turismus Börse Berlin, který loni navštívilo 120 000 lidí.

Svaz Verdi již v uplynulých týdnech zorganizoval několik stávek, které si vynutily zrušení více než 300 letů. Protesty se tehdy dotkly i letů do České republiky. Svaz v pátek uvedl, že zatím od vedení letišť nedostal žádnou nabídku, která by mohla být základem jednání, což považuje za "nepochopitelné".

Letištní společnost Flughafen Berlin Brandenburg, která provozuje Tegel a Schönefeld, uvedla, že na Tegelu bylo v pátek k 8.15 SEČ zrušeno 455 letů. Ze Schönefeldu se neuskuteční dalších 204 letů.

Aerolinky Lufthansa oznámily, že z německé metropole zrušily lety na linkách do Mnichova a Frankfurtu nad Mohanem. Eurowings kvůli očekávaným problémům vyzvala pasažéry, aby se odbavili přes internet. Společnost Air Berlin varovala cestující před zpožděními a rušením letů a předpokládá rozsáhlé komplikace s odbavováním zavazadel.

Svaz se pomocí stávek snaží prosadit zvýšení mezd pro zhruba 2000 zaměstnanců pozemního personálu na 12 eur (324 korun) na hodinu ze současných zhruba 11 eur (297 korun) na hodinu. "Jsme připraveni jednat kdykoli, samozřejmě i o víkendu, a jsme otevřeni nové nabídce," sdělil podle agentury Reuters stávkový předák Verdi Enrico Rümker.

Související