Francouzský prezidentský kandidát pravice François Fillon čelí před volbami dalšímu problému.

Od nejmenovaných přátel si nechával kupovat drahé obleky, informoval týdeník Le Journal du Dimanche (JDD). Podle Fillona šlo o dary, na kterých nevidí nic špatného.

O víkendu mu uškodila také karikatura s antisemitským podtextem, kterou v rámci kampaně zveřejnila jeho strana Republikáni. Navíc bývalému premiérovi již delší dobu sráží preference skandál ohledně zaměstnávání jeho rodinných příslušníků.

Fillon v listu Les Echos připustil, že od blíže neurčeného přítele dostal v únoru dva obleky. Podle JDD pocházely z luxusního pařížského obchodu a stály 13 000 eur (přibližně 351 000 korun). Ve Francii platí limit 4600 eur (zhruba 124 000 korun), které může jednotlivec darovat kandidátům během volební kampaně, připomněla agentura Reuters.

JDD zároveň tvrdí, že Fillonovi kdosi hradil i další ošacení, a to v průběhu několika let. Od roku 2012 tak prý díky neupřesněným dobrodincům získal oblečení v celkové hodnotě 48 500 eur (přes 1,3 milionu korun). Zveřejnění těchto informací v pondělí Fillon odsoudil; prohlásil, že média "se hrabou v odpadcích", a řekl, že se považuje za "oběť štvanice".

Současně ale odsoudil jako "nepřijatelnou" karikaturu svého volebního soka Emmanuela Macrona, kterou začátkem víkendu zveřejnila strana Republikáni na Twitteru. Pod titulkem Pravda o galaxii Macron je tento bývalý bankéř vyobrazen se zahnutým nosem, v šatech s kravatou a cylindrem na hlavě. Macronův mluvčí Benjamin Griveaux a další lidé označili za zneklidňující a pobuřující podobnou karikaturu, která podle nich staví na prvcích antisemitismu.

Fillon loni jasně vyhrál primárky své strany Republikáni. Od té doby byl favoritem voleb, ale od ledna čelí podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně s jeho vědomím pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti. Od té doby jeho preference v průzkumech klesly tak, že nemá postoupit z prvního kola prezidentských voleb 23. dubna do závěrečného duelu 7. května.

Jeho odstoupení z kampaně chce 70 procent lidí i mnozí straničtí kolegové, ale Fillon to odmítá. Cítí se nevinen a hovoří o spiknutí.

Francouzský týdeník Canard Enchaîné nedávno uvedl, že Fillon si v roce 2013 půjčil od jednoho podnikatele 50 000 eur (1,4 milionu korun), které zamlčel úřadům. Satirický list, který má zpravidla spolehlivé zdroje, tvrdí, že půjčku Fillonovi před lety poskytl Marc Ladreit de Lacharrière a nechtěl za ni žádné úroky.

Související