Ukrajina zavedla sankce vůči pěti ruským bankám a přeje si, aby obdobná opatření přijaly i Evropská unie a Spojené státy. Na webu to oznámila tisková služba ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který sankce ve čtvrtek schválil.

O zavedení sankcí "vůči řadě právnických osob" rozhodla Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Opatření, která mají platit po dobu jednoho roku, se podle informace tiskové služby týkají Sberbanky, VS Banky, Prominvestbanky, VTB Banky a BM Banky.

Cílem tohoto kroku je podle rozhodnutí rady zabránit stažení kapitálu dotyčných bank mimo Ukrajinu ve prospěch právnických osob, které jsou s těmito bankami spojené. Vláda a centrální banka mají přitom zajistit realizaci zákazu ukládání prostředků státních institucí, podniků, organizací a hospodářských subjektů v těchto bankách.

Rada zároveň nařídila ministerstvu zahraničí, aby o sankcích informovalo kompetentní orgány Evropské unie, Spojených států a dalších zemí a navrhlo jim přijetí obdobných omezujících opatření vůči příslušným právnickým osobám.

Související