Patrně islámský extremista přepadl v sobotu ráno vojenskou hlídku na pařížském letišti Orly. Útočník ozbrojený pistolí chytil pod krkem vojačku a držel ji jako živý štít proti dvěma jejím kolegům, zatímco se úspěšně pokusil zmocnit její automatické pušky.

Ovládnout zbraň se mu ale zcela nepodařilo, i když se ji pokoušel otočit proti zbývajícím dvěma členům hlídky. "Odložte zbraně. Dejte ruce za hlavu. Jsem tu, abych zemřel pro Alláha. Ať to dopadne jakkoliv, budou tu mrtví," řekl útočník podle výpovědí vojáků, které se snažil držet v šachu. Ti ho po opakovaných marných výzvách, aby ustal ve své činnosti, nakonec zastřelili. Vystřelili na něj celkem osmkrát.

Devětatřicetiletého útočníka, kterého pařížský prokurátor Francois Molins identifikoval jako Ziyeda Ben Belgacema narozeného ve Francii, měla kvůli jeho kriminální činnosti v registru policie. Muž měl na kontě mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami a podle Molinse si odpykával podmíněný trest. Byl i v hledáčku tajné služby, protože se postupem času z něho stal islamista.

Úřady zatkly pachatelova otce a bratra, aby vyšetřily motivy činu. Podle televize BFMTV jim ráno údajně napsal zprávu z mobilního telefonu, že udělal hloupost, protože střílel na policisty. Vyšetřovatelé také provedli prohlídku mužova bydliště. Fakt, že se chtěl zmocnit poloautomatické zbraně a vybral si k útoku letiště, podle Molinse svědčí o tom, že chtěl zabít velké množství lidí.

Bezprostředně po incidentu policie evakuovala budovu letiště, kterou muselo opustit na tři tisíce osob. U útočníka byla nalezena nádoba s benzinem a Korán, žádná výbušnina ohrožující lidi na letišti se však nenašla. Areál letiště byl uzavřen a přerušena tam byla individuální i hromadná doprava. Přerušen byl také letecký provoz – několik spojů bylo odkloněno na mezinárodní letiště Charlese de Gaulla, které leží severně od metropole. Jedno letadlo společnosti Transavia se dlouho zdrželo také na pražském letišti, ale nakonec odletělo s velkým zpožděním v sobotu odpoledne.

Lidé, kteří v době útoku byli na letišti Orly už nebo ještě v letadlech, museli čekat dlouhé hodiny na postupné obnovení provozu. Západní terminál se otevřel brzy odpoledne, jižní, kde se útok odehrál, bude v plném provozu asi až pozdě večer.

Cestující na letišti popsali televizi BFMTV paniku, kterou incident vyvolal. "Vojáci mířili na muže, který naopak mířil sebranou zbraní na ně," řekl jeden z očitých svědků, který se představil jako Dominique. Další muž řekl, že se vojáci snažili muže uklidnit. Pak prý zazněly dva výstřely.

Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného po předloňském krvavém masakru v Paříži.

Případ začal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku.

Incident vyvolal rozsáhlá preventivní bezpečnostní opatření. Cestující a další lidé vyskytující se v letištní hale byli evakuováni kvůli obavám, že pachatel má na místě nějaké komplice nebo na svém těle pás s trhavinou. To se ale nepotvrdilo. Evakuováno bylo kolem tří tisíc lidí.

Halu prohledali policejní pyrotechnici, kteří u pachatele ani jinde nenašli žádné výbušniny. Na místě zasahovali i příslušníci protiteroristické brigády RAID.

Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že nikdo jiný nebyl při incidentu zraněn. Podle France 24 ale patrně přece jen utrpěla lehké zranění napadená vojačka.

Podle agentury AFP událost souvisí s jiným sobotním incidentem severně od Paříže, při kterém byl při silniční kontrole postřelen policista. Podle všeho jej zranil pachatel z letiště, který uprchl v kradeném autě.

Hollande ocenil rychlý zásah vojáků, Le Penová z útoku obvinila současnou vládu

Francouzský prezident Francois Hollande vyzdvihl odvahu a efektivitu policie a armády při rychlém zneškodnění útoku na letišti Orly. Podle prohlášení Elysejského paláce slíbil ponechat bezpečnostní opatření v zemi na nejvyšší úrovni jako doposud.

"Prezident republiky oceňuje odvahu a efektivitu, kterou policie a armáda předvedly proti agresi spáchané zvlášť nebezpečným jedincem, který byl zneškodněn," uvádí se v komuniké. Hollande také zdůraznil odhodlání státních orgánů dál "neúnavně bojovat proti terorismu a chránit bezpečnost spoluobčanů".

Hlavní favorit letošní prezidentské volby, centrista Emmanuel Macron, v sobotu přislíbil ještě větší zefektivnění schopnosti ozbrojených složek reagovat včas na teroristický útok. Slíbil zřídit plánovací středisko fungující nepřetržitě 24 hodin denně. Oznámil také plán obnovit všeobecnou brannou službu, která má být krátká, ale má všem Francouzům zajistit potřebný základní výcvik sebeobrany.

Macronova předpokládaná soupeřka v druhém, květnovém kole volby, vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová obvinila současnou vládu i ty minulé z přílišné měkkosti v rámci boje proti terorismu. "Francie zahlcená násilím v důsledku laxnosti po sobě jdoucích vlád. Ale je tu odvaha našich vojáků!" napsala Le Penová na Twitteru.

Související