Neznámí pachatelé se v noci na pondělí vloupali do Bodeho muzea na Muzejním ostrově v centru Berlína a odnesli stokilogramovou zlatou minci v nominální hodnotě milionu dolarů (24,8 milionu korun). Informovala o tom agentura DPA.

Zloději se do budovy muzea, které schraňuje jednu z největších numismatických sbírek na světě, vloupali kolem 3:30 SELČ, uvedla policie na Twitteru. Ukradli pamětní minci Big Maple Leaf s portrétem britské královny Alžběty II. na jedné a javorovým listem na druhé straně. S lupem se jim podařilo uniknout před příjezdem policie, která už nalezla jen žebřík na kolejích městské dráhy, jež vedou v těsném sousedství muzea.

Podle policie má mince průměr 53 centimetrů a tloušťku tři centimetry. Ačkoli má nominální hodnotu milion dolarů, podle listu Die Welt by se její cena na trhu mohla jen na základě hmotnosti zlata pohybovat v přepočtu kolem sta milionů Kč.

Pět zlatých mincí Big Maple Leaf odlitých ze zlata o ryzosti 99,999 procenta obsahu zlata v kovu vyrazila kanadská královská mincovna v roce 2007. Jednu z mincí vlastní britská královna, jedna byla v září 2009 krátce vystavena v Obecním domě v Praze v rámci turné po evropských městech. Bodeho muzeum v Berlíně vystavovalo minci Big Maple Leaf od roku 2010.

Související