Americký prezident Donald Trump se 6. a 7. dubna setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v sídle Mar-a-Lago na Floridě. Informace o setkání nezveřejnil ani Bílý dům, ani Peking, ale šéf místní policie Sean Scheller.

japonsko se bojí silné číny a uzavřených usa, buduje proto koalici s EU

Scheller, který má být s největší pravděpodobností zodpovědný za bezpečnost v době setkání, mediím také prozradil jméno hotelu, ve kterém bude Si Ťin-pching ubytován. "Musíme se připravit na dopravní noční můru," řekl pro server Palm Beach Post s tím, že kvůli návštěvě čínského prezidenta bude v okolí uzavřeno až 80 procent parkovacích míst.

Za normálních okolností by o setkání informoval Washington i Peking současně tak, aby si státy ukázaly vzájemný respekt. Setkání hlavních představitelů Číny a Spojených států bývají tradičně velmi dobře naplánována také kvůli napětí, které mezi státy panuje.

Bílý dům už dříve oznámil, že se schůzka bude konat, ale neřekl přesné datum. 

Prezidenti se osobně setkají poprvé od 20. ledna, kdy se Trump stal prezidentem. Minulý měsíc byl v Mar-a-Lagu Trumpovým hostem japonský premiér Šinzó Abe.

Cena ubytování v hotelu Ritz-Carlton, ve kterém Si Ťin-pching bude ubytován, začíná na pěti stech dolarech za noc.  

S bývalým prezidentem Barackem Obamou se Si Ťin-Pching naposledy setkal v roce 2013 na ranči v Kalifornii. Schůzka byla neformální a média upozornila, že Obama na sobě měl krátké rukávy.

Související