Před tureckým konzulátem v Bruselu bylo ve čtvrtek při střetech mezi příznivci a odpůrci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle belgického tisku zraněno několik lidí, kteří tam přišli hlasovat v tureckém ústavním referendu. Kurdská agentura Firat News píše, že zraněni byli tři Kurdové, z toho jeden vážně. Bruselská policie zatím pouze uvedla, že před konzulátem se stal incident, při kterém několik osob utrpělo zranění. O povaze újmy na zdraví nic bližšího neuvedla.

"Lidé byli převezeni k ošetření. Událost vyšetřujeme," sdělila policejní mluvčí.

Firat News tvrdí, že útok spáchali příznivci strany AKP tureckého prezidenta Erdogana, jenž tvrdě postupuje proti zakázané Straně kurdských pracujících (PKK). Ta vede od roku 1984 ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Představitelé hasičů řekli serveru rtl.be, že sanitky odvezly do nemocnice čtyři lidi. Mezi zraněnými je podle rtl.be i žena, která je známou postavou bruselské kurdské komunity.

V Turecku se referendum, které má výrazně posílit pravomoci hlavy státu, uskuteční 16. dubna. Podle kritiků by ale změny učinily z Erdogana prakticky neomezeného vládce. Turečtí občané žijící v Belgii mohli začít své hlasy odevzdávat 27. března. Volit mohou do 9. dubna, podobně jako zástupci tureckých menšin jinde v cizině.

Ankara se v souvislosti s referendem dostala v uplynulých týdnech do konfliktu s několika evropskými zeměmi. Nizozemsko a Německo obvinilo Turecko z nacistických praktik kvůli tomu, že v těchto zemích bylo zakázáno několik agitačních vystoupení tureckých politiků.

Související