Energetická společnost ČEZ nevyšla úplně nejlépe ze zprávy britské organizace CDP, která hodnotila připravenost firem na nízkoemisní energetiku. Ve srovnání čtrnácti energetických koncernů v EU je na tom hůře jen německá RWE. Nejlépe dopadl rakouský koncern Verbund, jenž chce od roku 2020 vyrábět všechnu elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Analýzy CDP bere vážně řada investorů, protože upozorňují na rizika spojená s budoucí ziskovostí energetických firem. Data využívají investoři spravující globálně aktiva za 100 bilionů dolarů. Jedním z nich je třeba i norský státní ropný fond, který spravuje majetek za 920 miliard dolarů. Norové se postupně zbavují akcií firem, které závisí na uhlí z více než třiceti procent. A v březnu se to týkalo i ČEZ.

V článku se dále dozvíte

  • ČEZ je málo připravený na změny spojené se zelenou energetikou.
  • Ze čtrnácti velkých evropských energetik je na tom hůře pouze německá RWE.
  • Žebříček vytvořila organizace CDP, která pro investory hodnotí rizika, jež jsou pro firmy spojená s plněním klimatických cílů podle Pařížské dohody.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru