Při úterním náletu v syrském Idlibu zemřelo 100 lidí a na 400 bylo zraněno. Oznámil to Svaz syrských záchranářských organizací (UOSSM). Jako první o útoku informovala organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která uváděla 58 mrtvých.

Podle symptomů raněných se hovoří o použití chemické látky, zřejmě toxického plynu. Americká vláda je přesvědčena, že k útoku byl použit sarin.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin a "že téměř jistě" jsou pachatelem síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zasažení sarinem se projevuje bolestmi hlavy, zúžením očních zorniček a dýchacími obtížemi, v těžkých případech se dostavuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Podle SOHR útočila syrská nebo ruská letadla, avšak obě strany to popřely. Ve světě se hovoří o válečném zločinu a mnoho politiků žádá, aby byl případ podrobně vyšetřen. Francie požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Francouzský prezident François Hollande z útoku obvinil syrskou armádu. Za "strašlivý" označil incident zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který řekl, že OSN chce, aby ti, kdo jsou za "chemický útok" odpovědní, byli jasně identifikováni. Šéf britské diplomacie Boris Johnson upozornil, že pokud se potvrdí vina syrské armády, pak bude syrský režim obviněn z válečného zločinu. 

"Je třeba začít vyšetřovat a viníci musejí složit účty," řekl Johnson. "Bombardovat vlastní občany chemickými zbraněmi je nepochybně válečný zločin," dodal.

Útok odsoudila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Řekla, že se neví, kdo útok spáchal, ale že odpovědnost za své občany má vždy vláda dané země. Poznamenala také, že "beztrestnost nepřichází v úvahu". Navíc podle ní možná není náhoda, že podobný útok se stal ve chvíli, kdy v Bruselu začíná rozsáhlá mezinárodní konference o budoucnosti Sýrie.

Bílý dům útok hodnotí jako "trestuhodný" čin, který nelze pominout. "Odporné činy", odehrávající se v Sýrii, jsou podle mluvčího Seana Spicera důsledkem "slabosti" administrativy minulého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Turecko chce, aby organizace odpovědné za kontrolu používání chemických zbraní začaly případ okamžitě vyšetřovat. Vyzvalo všechny, kdo mají vliv na syrský režim, aby přinutili syrskou vládu přestat porušovat příměří. Podle Ankary syrská vláda zjevně porušila pravidla OSN pro chemické zbraně. Asi 15 raněných bylo podle tureckých zdrojů převezeno k ošetření do Turecka, kde je zdravotníci nejprve dekontaminovali mimo nemocnici.

Ruské ministerstvo obrany odmítlo, že by za akcí stály ruské stroje. A stejně tak nejmenovaný zdroj ze syrské armády agentuře Reuters popřel, že by vládní vojsko mělo chemické zbraně. Údajně je nikdy nepoužilo a ani nehodlá použít.

Zástupce syrského ministerstva zahraničí v prohlášení pro agenturu SANA útok "rozhodně odsoudil" a připsal ho "teroristickým skupinám". "Sýrie se podrobuje všem povinnostem vyplývajícím z konvence o zákazu chemických zbraní od roku 2013, kdy ji ratifikovala," uvedl zdroj SANA.

OSN přiznala, že není schopná nezávisle ověřit zprávy o úterním útoku. Její generální tajemník António Guterres sdělil, že ho incident hluboce zasáhl. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric řekl, že to, zda byly použity chemické zbraně, musí ověřit Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Letecký útok byl proveden v úterý ráno v oblasti ovládané povstalci na severozápadě Sýrie ve městě Chán Šajchún. Organizace SOHR, která působí v Británii a opírá se o syrské zdroje, citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala. Často se však zmiňuje sarin.

Lékař, který ošetřoval raněné z Chán Šajchúnu, řekl, že šlo zřejmě o nejhorší chemický útok od roku 2013. Tehdy u Damašku zemřely stovky lidí a USA začaly připravovat odvetnou akci. Asadův režim se jí vyhnul, když přistoupil na ruský návrh vzdát se svých chemických zbraní. Asi 1300 tun těchto látek bylo pak ze Sýrie pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyvezeno a zlikvidováno. OPCW k úternímu útoku sdělila, že její skupina "ze všech dostupných zdrojů získává důkazy".

Nemocnice, ve které pečovali o pacienty zasažené chemickým útokem, byla zasažena bombardováním.

Chemické zbraně v Sýrii?

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují režim prezidenta Bašára Asada z použití chemických zbraní, což syrská vláda odmítá.

I nyní zdroj ze syrské armády agentuře Reuters popřel, že by vládní vojsko mělo chemické zbraně. Údajně je nikdy nepoužilo a ani nehodlá použít.

Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle které syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Aleppo na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlórem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

V srpnu v roce 2013 zemřely při útoku sarinem stovky lidí v oblasti Ghúta, nedaleko syrské metropole Damašku. Podle různých zdrojů bylo 300 až 1700 obětí. Kvůli občanské válce se jen těžko dařilo nezávisle vyšetřit celou tragédii. Inspektoři OSN ale nakonec došli k závěru, že zabíjely rakety ze skladů syrské armády.