Lidé zasažení úterním náletem v syrském Chán Šajchúnu v provincii Idlib vykazovali všechny příznaky otravy sarinem. Letouny Suchoj Su-22 přilétly v půl sedmé ráno, oblastí otřásly mohutné detonace. Su-22 používá syrská armáda. Obětí je více než sto, zraněných několik stovek. Zasažené lidi přijímali na hranici i turečtí zdravotníci, na obličejích měli plynové masky. Potvrdili, že použitou látkou je sarin.

Fotografie a svědectví z Chán Šajchúnu připomínají útok irácké armády yperitem na kurdské město Halábdža v roce 1988 nebo události na damašském předměstí Ghúta před třemi lety, kde rakety s hlavicemi naplněnými sarinem usmrtily na povstalci ovládaném území stovky lidí.

Oběti byly zasaženy dvěma chemikáliemi

Podle mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Ivety Polochové oběti úterního útoku vykazují znaky, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemikáliemi. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór.

"Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin," upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.