Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve čtvrtek popřel, že by vláda použila chemické zbraně. K úterní otravě desítek lidí toxickým plynem ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib uvedl, že vládní letouny bombardovaly sklad zbraní radikálních islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako an-Nusra. I mluvčí ruského prezidenta ve čtvrtek kritizoval to, že Západ rychle našel viníka úterní tragédie a označil jím syrské vládní síly.

"Nezbytná je výměna údajů a vyhodnocení informací a až poté lze dělat závěry, ne předtím. Závěry, které se dělají před výměnou informací a před vyšetřováním, nemohou být považovány za závěry odrážející realitu," uvedl mluvčí ruského prezidenta.

Dmitrij Peskov tak reagoval na rychlé označení viníka úterní události v Chán Šajchúnu ze strany Západu.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) toxický plyn shodila na město letadla syrské vlády či jejího spojence Ruska.

Ruské ministerstvo obrany už dříve uvedlo, že plyn se do ovzduší rozšířil, když syrské letouny bombardovaly sklad zbraní povstalců.

Peskov ve čtvrtek rovněž upozornil, že po tragédii nebyl možný přístup na místo činu, a tak nikdo, ani americká strana, nemůže podle něj disponovat důvěryhodnými informacemi. Chemický útok by podle mluvčího nejvíce hrál do karet odpůrcům syrské vlády.

"Mohu vás znovu ujistit, že syrská armáda nepoužila a ani nikdy nepoužije tento typ zbraní proti vlastnímu lidu, proti našim dětem ani proti teroristům, kteří zabíjejí naše lidi," uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci v Damašku ministr Mualim. Syrská vláda označuje za teroristy i povstalce, kteří od roku 2011 vedou válku proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Šéf syrské diplomacie také řekl, že cílem úterního náletu v Chán Šajchúnu byl sklad zbraní radikálních islamistů ze skupiny dříve známé jako fronta an-Nusra. Ta se do bojů v Sýrii zapojila jako hlavní radikální skupina napojená na teroristickou síť al-Káida a později se přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie.

Mualim rovněž uvedl, že tato skupina skladuje chemické zbraně nakoupené od Iráku a Turecka v obytných čtvrtích, kde žijí civilisté.

Na otázku agentury AFP, zda předloží důkazy o tom, že vláda neprovedla chemický útok, Mualim odpověděl: "Jak mohu jít do Chán Šajchúnu, když je pod kontrolou an-Nusry?" Ohledně vyšetřování ministr řekl, že by hlavně mělo být "nestranné a nezpolitizované".

"Dodáme Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) informace našich zpravodajských služeb o transportu chemických zbraní do Sýrie z Iráku a z Turecka," řekl Mualim.

Při bombardování obce Chán Šajchún v oblasti ovládané povstalci se do ovzduší dostal toxický plyn, který zabil podle různých zdrojů 70 až 100 lidí, včetně mnoha žen a dětí.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor.

Související