Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v reakci na úterní chemický útok v Sýrii řekl, že syrský prezident Bašár Asad je odpovědný za běh věcí v zemi a že "by se něco mělo udělat".

Televize CNN s odvoláním na své zdroje oznámila, že Trump řekl některým členům Kongresu, že zvažuje vojenskou akci v Sýrii . Prezident se prý zatím nerozhodl, nicméně konzultoval tuto možnost s ministrem obrany Jamesem Mattisem. Trump ve středu označil chemické útoky za ohavný čin, který změnil jeho názor na syrského prezidenta Bašára Asada. 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď, aniž upřesnil, co má konkrétně na mysli. Vyslovil se ale pro odchod Asada z čela země.

"Uvažujeme o vhodné odpovědi na porušování všech předchozích rezolucí OSN, mezinárodních standardů," prohlásil Tillerson během krátkého prohlášení na letišti ve floridském West Palm Beach, kde přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho čeká setkání s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Trump podle agentury Reuters řekl, že nehovořil od chemického útoku o vzniklé situaci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země podporuje Asadův režim. Trump ale připustil, že v určité chvíli na takový rozhovor dojít může.

Související