Norský soud v pondělí prodloužil vazbu 17letému islamistovi z Ruska, který je podezřelý, že o víkendu nastražil málo účinné výbušné zařízení v centru Osla. Informovala o tom agentura Reuters. Podle norských médií pochází rodina podezřelého z Kavkazu.

Soudce Mads Wilhelm Ruland v pondělí rozhodl, že policie může mladého ruského občana podezřelého z terorismu zadržovat další dva týdny, což je ve skandinávské zemi u nezletilých nejdelší přípustná doba.

Policie připustila, že nezná motiv počínání mladíka, jehož jméno nebylo zveřejněno, a rovněž není jasné, zda jednal sám.

Obviněný v pruhovaném žluto-šedém svetru u soudu působil netečně, jen občas se naklonil ke svému obhájci. Většina líčení se však odehrála za zavřenými dveřmi.

Policie v noci na neděli odpálila primitivní výbušné zařízení, které mladík o víkendu umístil vedle automobilu v potemnělé ulici. Sedmnáctiletý žadatel o azyl byl obviněn z nezákonného držení výbušnin a je podezřelý z plánování útoku. Obhájkyně mladíka se snažila přesvědčit soud, že šlo jen o "klukovskou rošťárnu" a že obviněný není islámský radikál.

Podomácku vyrobené výbušné zařízení bylo tvořeno nádobou naplněnou plynem do zapalovače. Na nádobě byly připevněny hřebíky. Incident se odehrál den po teroristickém útoku ve švédské metropoli Stockholmu, kde zradikalizovaný Uzbek najel do davu lidí, z nichž čtyři zabil.

Podle norského listu Aftenposten žil zadržený dlouhou dobu na severu Norska, kam jeho rodina přijela z Kavkazu. Mladík údajně přijel do města Vadsö v roce 2010 společně s rodiči, bratry a sestrami.

Norským novinářům se také podařilo zjistit, že mladík chodil na kurzy bojových umění a už jeho vedoucí upozornil policii na ovlivnění jednoho z jeho žáků "radikálními názory".

Už v roce 2014 přitom ve Vadsö způsobilo rozruch zjištění, že dva muži z tohoto města, původem Čečenci, odcestovali do Sýrie, aby se tam připojili k islamistickým bojovníkům. Oba přitom navštěvovali stejný klub bojových umění, jako podezřelý nezletilec.

Související