Donald Trump by už brzy mohl ukázat, že chce ohledně světového obchodu jednat velmi tvrdě. A to i vůči americkým hlavním spojencům, zemím Evropské unie.

Americká administrativa teď rozhoduje o uvalení vysokých cel na vybrané evropské produkty. V krajním případě by to mohl být začátek obchodní války mezi dvěma největšími ekonomickými bloky na světě, Evropskou unií a Spojenými státy.

Americká administrativa v těchto dnech zvažuje možnost, že uvalí až 100procentní cla na vybrané luxusní zboží z Evropy. Jde o motorky Vespa, minerální vodu Perrier nebo sýry Roquefort, upozornil jako první deník Wall Street Journal.

Američané si pohrávají s myšlenkou cel kvůli už víc než 20 let starému sporu o americké hovězí.

Po skandálu ohledně takzvané nemoci šílených krav zakázaly země Evropské unie dovoz amerického hovězího masa kvůli tomu, že ve Spojených státech zemědělci své krávy běžně krmí růstovými hormony. Hádku se následně nepodařilo zcela urovnat ani v rámci Světové obchodní organizace. "Nechci používat slovo tlak. Ale řekněme, že by to byla pro Evropany informace navíc, aby si řekli: Tak fajn, možná bychom tento spor měli vyřešit," řekl o americkém tlaku na země EU William Busis z amerického ministerstva obchodu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.