Autobus fotbalistů Dortmundu cestou na úterní večerní zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Utkání bylo kvůli incidentu přeloženo na středu. Při výbuchu byl zraněn španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice s poraněním ruky.

Dortmundská policie vychází z toho, že trojice výbuchů poblíž autobusu fotbalistů Dortmundu byla cíleným útokem na sportovce. Zatím není jasné, co stojí v jeho pozadí, vyloučena ale není žádná možnost, řekl na večerní tiskové konferenci dortmundský policejní prezident Gregor Lange. Státní zastupitelství útok vyšetřuje jako pokus o zabití.

"Musíme vycházet z toho a od začátku jsme z toho vycházeli, že se jedná o cílený útok na tým Dortmundu," uvedl Lange. Policie podle něj po útoku nasadila všechny dostupné jednotky, i proto, že nevěděla, jestli nehrozí další nebezpečí. 

Exploze poničily týmový autobus na dvou místech krátce po odjezdu z hotelu, zhruba deset kilometrů od stadionu vestfálského klubu. Při výbuchu se vysypalo několik oken. Krizový štáb na stadionu následně rozhodl, že zápas se uskuteční ve středu od 18:45.

Podle policie byly výbušniny ukryté v křoví u silnice. "Musíme vyčkat, kam nás vyšetřování zavede," uvedla policejní mluvčí Nina Vogtová. Policie zatím neví, o jakou výbušninu šlo. Později večer oznámila, že objevila podezřelý předmět u hotelu Borussie. Nic konkrétního však k nálezu neuvedla.

"Celý tým je v šoku. Takovéhle obrázky z hlavy nedostanete. Doufám, že se mužstvo sebere natolik, aby mohlo zítra hrát. V takovéhle krizové situaci budou všichni hráči držet ještě více při sobě," řekl ředitel Borussie Hans-Joachim Watzke v rozhovoru pro televizní stanici Sky. Bartra podle něj neutrpěl vážné zranění, které by ho jakkoliv ohrožovalo na životě.

Brankář Roman Bürki, který seděl na sedadle za Bartrou, uvedl, že španělský fotbalista má ruku pořezanou od střepů. "Po té ráně jsme se všichni schoulili, kdo mohl, tak si lehl na zem. Nevěděli jsme, jestli ještě něco přijde. Policie byla rychle na místě a zabezpečila ho. Všichni jsme v šoku, na fotbal v té chvíli nikdo ani nepomyslel," citoval švýcarského gólmana deník Blick.

"Hráči to dají stranou a budou schopni podat obvyklý výkon," je přesvědčen předseda dortmundského klubu Reinhard Rauball. "Nejhorší by bylo, kdyby ti, kdo ten útok zosnovali, dosáhli svého," uvedl.

Incident se stal necelé dvě hodiny před plánovaným výkopem. "Hráči jsou v bezpečí. Na stadionu a kolem něj nehrozí žádné nebezpečí," informovala Borussia na svém twitterovém účtu krátce po explozích.

"Tady na stadionu není žádný důvod k panice," řekl fanouškům hlasatel. Podle policejní mluvčí fanoušci do půl hodiny opustili stadion a jejich odchod se obešel bez problémů. Příznivci Monaka v ochozech skandovali "Dortmund" na podporu domácího klubu.

Na liduprázdném stadionu si potom od 21:30 ještě zatrénovali fotbalisté Monaka.

Po přeložení zápasu fotbalové Ligy mistrů mezi Dortmundem a Monakem z úterý na středu kvůli explozi se zvedla velká vlna solidarity s fanoušky hostujícího týmu. Na sociálních sítích pod hashtagem "bedforawayfans" nabízelo množství obyvatel Dortmundu přenocování Francouzům, aby mohli v Německu zůstat i na přeložený zápas.

Vládní i opoziční politici dávají shodně najevo, že takový čin nechápou a odsuzují. Brzké zotavení přejí španělskému obránci Marcu Bartrovi, který se kvůli zranění ruky musel podrobit operaci.

"Jsem v šoku. Rychlé uzdravení! A všem fanouškům dobrou a bezpečnou cestu domů," napsal hned v úterý večer na Twitter kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz.

"Rychle se uzdrav, Marcu Bartro! Velká reakce fanoušků Monaka. Dnes večer všichni stojí při BVB," uvedl zase mluvčí křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

"Myslím na tým. Teď jde o to, vyšetřit pozadí činu. Věřím, že zítra bude zase středem pozornosti fotbal," napsal ministr vnitra Thomas de Maiziere (CDU).

Na místě výbuchu se nalezl dopis zmiňující takzvaný Islámský stát

Vyšetřovatelé úterního bombového útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují podle německých médií možné islamistické pozadí činu. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně. Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu na "listině smrti Islámského státu".

Vyšetřovatelé pokračují v analýze listu a na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Později se objevilo i další psaní, ve kterém je kritizována politika fotbalového Dortmundu. Klub prý nedostatečně tvrdě postupuje proti rasistům a pravicovým populistům, a útok tak měl být symbolem této politiky.