Na náměstí pod Egyptským bazarem v Istanbulu stojí zhruba třicet metrů od sebe dvě dodávky. Na jedné je velký nápis Evet, turecky ANO a na druhé Hayir, turecky NE. V zemi právě vrcholí kampaň před referendem, které rozhodne o změně ústavy, a tím i o budoucnosti země. Zda půjde směrem k autokracii a islamizaci, nebo zůstane demokracií a bude nadále prozápadně orientovaná. Turci hlasují o změně ústavy tuto neděli.

K hlasování pro změnu ústavy tu přesvědčuje voliče vládnoucí islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a opírající se o prezidenta Recepa Taiyypa Erdogana, jejího bývalého šéfa, který ale stranu dosud fakticky ovládá. K hlasování proti naopak nabádá Republikánská lidová strana (CHP), která navazuje na odkaz prvního prezidenta moderního Turecka Kemala Ataturka a je pro zachování nenáboženského charakteru země.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.