Čína v pátek varovala, že konflikt v Severní Koreji může propuknout každým okamžikem. Jediným způsobem, jak tuto situaci řešit, je dialog, prohlásil podle agentury AFP čínský ministr zahraničí Wang I, který tak reagoval na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Pchjongjangu. Zatímco Pentagon odmítl komentovat zprávy o možnosti preventivního amerického úderu proti KLDR, severokorejská armáda pohrozila, že nemilosrdně zpustoší USA, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit.

"Jedinou cestou je dialog," řekl Wang I na společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem, který je v Pekingu na oficiální návštěvě.

"Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu," varoval čínský ministr zahraničí. Jeho prohlášení následovalo den poté, co Trump uvedl, že o "severokorejský problém bude postaráno". "Apelujeme na všechny strany, aby se zdržely vzájemných hrozeb a provokací, ať už slovy, nebo činy," dodal Wang I.

Rusko v tomto sporu vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti. Oznámil to v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že Moskva upřednostňuje diplomatické řešení krize. "Vyzýváme všechny země ke zdrženlivosti, vyzýváme všechny země k tomu, aby se zdržely všech možných provokativních akcí," řekl Peskov.

Podle Číny je třeba zastavit napětí kolem KLDR, než dosáhne "nezvratného a nezvladatelného" stavu. Do oblasti míří americká letadlová loď a s ohledem na americké nálety na Sýrii není pochyb o tom, že nový americký prezident by neváhal sáhnout ani po použití síly, pokud to podle jeho mínění bude situace vyžadovat.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová upozornila, že Pentagon nedebatuje, "ani veřejně nespekuluje o možných scénářích". "Velitelé vždy zvažují plnou škálu možností, aby se ochránili před nepředvídatelnými událostmi," řekla.

Severní Korea mezitím USA odsoudila za to, že do oblasti přesouvají "značnou strategickou jadernou sílu", čímž ohrožují mír a bezpečnost na Korejském poloostrově. Mluvčí severokorejského Ústavu pro odzbrojení a mír při ministerstvu zahraničí vydal prohlášení, v němž USA odsoudil za nálety na Sýrii.

"Naše nejtvrdší protiopatření proti USA a jejich poddaným silám budou přijata tak nemilosrdným způsobem, že nedovolí agresorům, aby přežili," citovala pak agentura KCNA severokorejskou armádu.

Analytici soudí, že by Severní Korea mohla už brzy provést šestý jaderný test nebo odpálit další rakety na znamení toho, že se Pchjongjang nehodlá podřídit sankcím OSN. Jednalo by se rovněž o varování adresované USA a americkému prezidentovi, který opakovaně dal najevo, že politika strategické trpělivosti vůči KLDR skončila.

V neděli zahájí americký viceprezident Mike Pence v Jižní Koreji desetidenní cestu po Asii. KLDR v sobotu slaví 105. výročí narození zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Obojí by Pchjongjangu mohlo posloužit jako záminka pro další testy.

V KLDR se nerušeně připravují oslavy

Navzdory nejnovějšímu napětí s USA se Severní Korea v pátek nerušeně připravovala na sobotní oslavy 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Podle agentury Reuters Severokorejci rozmísťovali na veřejném prostranství květinové koše a kytice pod Kim Ir-senovými portréty.

Narozeniny muže, který je ve světě označován za diktátora, jsou v jeho vlasti známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Nynější severokorejský vůdce Kim Čong-un, Kim Ir-senův vnuk, se při této příležitosti s největší pravděpodobností objeví na veřejnosti. V minulosti v tento den vzdal svému dědovi poctu návštěvou mauzolea Kumsusan, kde je uloženo Kim Ir-senovo balzamované tělo. Severokorejský režim často využívá tohoto výročí k uspořádání mohutné vojenské přehlídky.

Reportéři Reuters si nevšimli ničeho neobyčejného, ani navzdory válečné rétorice, která severokorejské sdělovací prostředky zachvátila s větší intenzitou.

"V případě, že nepřátelé chtějí válku s našimi vůdci, nemáme se čeho bát, protože vyhrajeme," řekl Reuters pracovník na autobusovém nádraží Čon Mjon-sop. "Vím o tom, jak stoupá napětí na Korejském poloostrově a jak USA a jejich loutkové země vyslaly své vojenské prostředky do oblasti," dodal.

Podle turistické průvodkyně Čo Hjon-ran se Severokorejci války neobávají. "Nechceme válku, ale války se nebojíme, protože máme silnou moc. Naše země je nyní nejsilnější na světě. Můžete vidět, jak se všichni lidé smějí, všichni lidé zpívají, všichni lidé slaví sluneční den. Nebojíme se ničeho," řekla.

Související