Severní Korea se v neděli u svého východního pobřeží pokusila odpálit další raketu. Pokus však zřejmě nevyšel. Oznámily to jihokorejská a americká armáda. Velitelství amerických sil v Tichomoří uvedlo, že raketa explodovala několik sekund po svém odpálení. O jaký typ zbraně se jednalo, experti stále analyzují. Severokorejská média test doposud ponechala bez povšimnutí, o úspěšných obvykle informují ihned.

Pokus odpálit raketu přichází den poté, co se v hlavním městě KLDR konala vojenská přehlídka v rámci oslav 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Na přehlídce se objevily také nové balistické střely, napsala agentura Reuters.

Televizní stanice CNN uvedla, že podle jihokorejských armádních činitelů byla raketa vystřelena z přístavu Sinpcho. Z tohoto místa vyletěla podle americké armády i balistická střela při předchozím testu před dvěma týdny; tehdy uletěla 60 kilometrů a dopadla do Japonského moře.

Severokorejská armáda podle Američanů využívá loděnice v Sinpcho k aktivitám souvisejícím s ponorkami. CNN informovala, že americké satelity tam tento měsíc zaznamenaly zvýšenou činnost. Nejmenovaný americký činitel upřesnil, že to bylo v době předchozího raketového testu.

Tichomořské velitelství USA sdělilo, že nejnovější raketa byla vystřelena v sobotu ve 23:21 středoevropského času. Vzhledem k tomu, že téměř okamžitě explodovala, je k dispozici málo údajů. Zřejmě šlo o další balistickou střelu, nicméně američtí vojenští činitelé nevěří, že by měla mezikontinentální dosah.

"Naše (jihokorejská) vláda tuto vážnou hrozbu pro Korejský poloostrov a pro celé mezinárodní společenství odsuzuje," uvedlo v neděli v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí. Zároveň podle CNN zaznělo varování, že pokud se jednalo o test interkontinentální balistické rakety, "bude následovat trestné opatření, které severokorejské úřady nebudou s to zvládnout".

Nejmenovaný poradce Bílého domu pro zahraniční politiku, který doprovází viceprezidenta Mikea Pence na jeho nynější cestě do Asie a Tichomoří, poznamenal, že nejde o žádné překvapení. "Předpokládali jsme to," řekl a dodal, že USA mají dobré zpravodajské informace jak z doby před testem, tak po něm. Od vlády prezidenta Donalda Trumpa podle něj není třeba očekávat žádnou reakci na neúspěšný pokus.

Pence v neděli přiletěl do Jižní Koreje. V programu má následně návštěvy Japonska, Indonésie, Austrálie a amerického státu Havaj. "Tato provokace Severu je jen nejnovějším upozorněním na riziko, jemuž je každý z vás vystaven při obraně svobody jihokorejského lidu a při obraně Ameriky v této části světa," prohlásil podle agentury AP viceprezident při setkání s americkými vojáky na základně Jongsan v Soulu.

Řekl rovněž, že během dneška dvakrát hovořil s prezidentem Trumpem dvakrát. Ujistil přitom jihokorejské hostitele, že oddanost "historickému spojenectví se statečným jihokorejským lidem" nebyla nikdy pevnější, než je tomu za nynějšího vedení USA.

KLDR provedla předchozí test na počátku tohoto měsíce před vrcholnou schůzkou představitelů Spojených států a Číny, která je hlavním spojencem Severní Koreje. Na schůzce se jednalo také o severokorejském zbrojním programu.

Podle tiskových agentur KLDR na sobotní vojenské přehlídce zřejmě ukázala nové rakety dlouhého doletu a balistické střely odpalované z ponorek s dosahem více než 1000 kilometrů. Podle expertů to naznačuje, že Severní Korea postupuje v realizaci plánu umístit své balistické střely na obtížně zaměřitelné ponorky. Odborníci na zbraně rovněž zaznamenali, že před tribunou projelo na tahačích i několik mezikontinentálních raket podle všeho nového typu s mobilními odpalovacími rampami.

Související