Krátce po půl deváté večer na skupinu hlídkujících policistů na pařížské třídě Champs-Elysées začal pálit atentátník. Zabil jednoho policistu a dva další vážně zranil. Další policisté palbu opětovali a zneškodnili ho.

Útočník si vybral proslulou obchodní třídu Champs-Elysées, které vévodí Vítězný oblouk, tedy dva z nejznámějších symbolů Paříže. Ani chvíli si nevybral náhodně - v tuto dobu několik milionů Francouzů sedělo u televizních obrazovek, aby zhlédli poslední televizní debatu, ve které před své voliče předstoupili kandidáti na úřad francouzského prezidenta.

Pachatelem útoku byl devětatřicetiletý Francouz Karim Cheurfi. Informace o útočníkovi se již dříve objevily ve francouzském tisku, podle kterého útočník "nenáviděl policisty". Na páteční tiskové konferenci potvrdil identitu násilníka pařížský prokurátor François Molins. Podle Molinse se vyšetřovatelé nadále snaží zjistit, zda měl Cheurfi komplice. Policie zatím zadržela tři osoby z útočníkova okolí, které vyslýchá.

Ve voze, kterým Cheurfi přijel na místo činu, našli policisté papíry, na nichž byly adresy několika policejních služeben, uvedl dále Molins. V zavazadlovém prostoru automobilu našli další zbraně včetně jedné střelné, kuchyňského nože a zahradnických nůžek. V kufru byl také korán. Na policisty, kteří střežili tureckou turistickou kancelář, střílel Cheurfi kalašnikovem.

Útočník byl známý recidivista

Cheurfi, který vyrostl na pařížském předměstí, v minulosti už několikrát skončil v hledáčku francouzských bezpečnostních složek. Už v mládí byl považován za recidivistu, který se zapletl do několika menších zločinů. Když mu bylo 23 let, ukradl auto a naboural s ním do vozidla, ve kterém policisté převáželi jeho bratra.

 

 

Podle Molinse strávil dlouhou dobu ve vězení, nikdy ale nevykazoval známky radikalizace. Od posledního propuštění z nápravného zařízení v roce 2015 byl pod dohledem úřadů. V lednu letošního roku na sebe upoutal pozornost kvůli snaze pořídit si střelnou zbraň, v únoru byl zadržen, pro nedostatek důkazů ho policie ale opět propustila, uvedl prokurátor. Na počátku letošního roku vycestoval Cheurfi do Alžírska, navzdory povinnosti hlásit se pravidelně na policii.

Obětí teroristického útoku se podle Molinse stal 37letý policista, kterého francouzská média už dříve identifikovala jako Xaviera Jugelého. Prokurátor jeho totožnost nepotvrdil. Zastřelený muž seděl na místě řidiče v policejním voze. Útočník po jeho zabití vůz obešel a začal střílet na další strážce zákona. Vážné zranění utrpěl 34letý policista, který je už ale mimo ohrožení života. Další 31letý policista utrpěl lehké zranění, stejně jako jedna kolemjdoucí. Cheurfiho následně policisté zastřelili.