Pět lidí zadržela v noci na pátek belgická policie při protiteroristické razii v Bruselu a okolí. Našla u nich zbraně i munici. Akce podle pátečního prohlášení federální prokuratury ale nesouvisela s vyšetřováním atentátů z Paříže z listopadu 2015, z Bruselu z března 2016, ani se čtvrtečním teroristickým útokem na pařížské třídě Champs-Élysées.

Všichni zadržení jsou podezřelí z podílu na aktivitách teroristické organizace, uvedla prokuratura. Razie proběhla v noci na pátek v bruselských částech Molenbeek a Ganshoren a v nedaleké obci Roosdaal. Policisté prohledali pět domů a zajistili dvě střelné zbraně, munici, neprůstřelnou vestu a rovněž marihuanu.

Další podrobnosti prokuratura nezveřejnila, zdůraznila ale mimo jiné, že akce nesouvisí se čtvrtečním atentátem na policisty na pařížském bulvár Champs-Élysées nedaleko Vítězného oblouku.

V této souvislosti belgická policie pátrala po jednom podezřelém, který se jí ale sám přihlásil v Antverpách. Vpodvečer belgická prokuratura jakýkoli jeho podíl na atentátu vyloučila. Muž má věrohodné alibi, uvedla v prohlášení. S Belgií útok v Paříži spojovalo prohlášení organizace Islámský stát, podle kterého jej provedl "Abu Yussef al-Belgiki (Belgičan abú Júsuf)".

Od atentátů v Paříži z 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí, zůstává v Belgii stupeň ohrožení na třetím ze čtyř stupňů. Teroristický útok je tedy "možný a pravděpodobný".

Související