Většina skotských voličů si nepřeje nové referendum o nezávislosti na Velké Británii a podpora odtržení patrně slábne. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kantar, o němž v pondělí informovala agentura Reuters. Místní vláda ovládaná Skotskou národní stranou (SNP) přitom žádá po Londýnu novou šanci na sebeurčení po rozhodnutí Spojeného království odejít z Evropské unie.

Brexit ale separatistické nálady nepovzbudil, vyplývá z průzkumu. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová žádala, aby se referendum o nezávislosti konalo příští rok na podzim nebo na jaře roku 2019. Tento požadavek podle průzkumu podporuje jen 26 procent dotázaných. Osmnáct procent žádá pozdější datum, ale 46 procent referendum odmítá. 

Z těch, kteří by v referendu určitě hlasovali, by se 55 procent vyslovilo proti nezávislosti a 37 procent by ji podpořilo. Osm procent Skotů je nerozhodnutých. V referendu v roce 2014 se Skotové vyslovili proti nezávislosti poměrem 55 : 45 procentům.

Podle analýzy společnosti Kantar může být důvodem poklesu zájmu o nezávislost mediální kritika politiky SNP v oblasti zdravotnictví a vzdělávání. Projevit se mohla také únava z hlasování, protože premiérka Theresa Mayová nedávno vyhlásila na 8. červen mimořádné parlamentní volby.

Související