Přestože není ze žádné z velkých politických stran Francie, získal v prvním kole prezidentských voleb nejvyšší počet hlasů − 24,01 procenta. Pro­evropský a pozitivní Emmanuel Macron bude asi nakonec vybrán i většinou voličů poražených kandidátů jako menší zlo v druhém kole − které se uskuteční 7. května − a stane v čele druhé největší ekonomiky EU.

Jenže brzo nato může prohrát ve volbách do Národního shromáždění, které ovládnou tradiční strany. Pokud prezidentovy domácí reformy bude blokovat premiér z jiného politického tábora a zákonodárci, Macron se asi obrátí k Evropě. A zde má radikální program, který musí zajímat i Česko. Už v roce 2015 se tehdy ještě jako ministr hospodářství vyslovil pro větší integraci eurozóny s vlastním rozpočtem, parlamentním zastoupením a ministrem financí. Toho se drží dosud a ještě přidal volání po takzvané vícerychlostní Evropě a obnovení osy Paříž−Berlín. Pro Česko a další neeurové státy by to znamenalo, že se velmi rychle ocitnou ne na druhé koleji, ale rovnou na třetí.

Macron je odhodlán také navýšit obranný rozpočet na dvě procenta HDP a vytvořit společnou evropskou armádu. Pokud to prosadí, je to další evropská volba, kterou nemůže Česko oddalovat. V ekonomické oblasti je Macron ostře proti rozdílným daním v zemích EU a chtěl by vytvořit celou sadu dalších spojených unijních trhů. Dobudoval by energetickou unii, digitální unii a navrhuje i společný postup v otázce limitů na CO?.

Pokud Macron vyhraje, na evropském poli tak najednou bude nový hráč, který bude mocně tlačit na integraci (tím více, čím méně mu půjdou domácí reformy). Česko si musí uvědomit, že po odchodu Británie z EU neeurové země výrazně oslabily a je čas se rozhodnout, jakou roli chceme v integrující se Evropě hrát. Nemusíme samozřejmě kývat na vše − například euro se tu zdá být neprosaditelné. Ale nemůžeme na vše říkat ne. Společná unijní obrana či digitální trh jsou věci, na kterých může Česko ku svému prospěchu participovat a nebude už jen za kverulanta, který pouze podporuje přešlapování současné Evropy.

Související