Britové odmítají, že by museli v rámci brexitu do evropského rozpočtu zaplatit až 100 miliard eur, tedy přes 2,6 bilionu korun. "Nebudeme platit něco, co si Evropská unie jen tak vymyslí," řekl v televizi ITV ministr pro brexit David Davies.

Deník Financial Times ve středu napsal, že by Británie mohla EU dlužit až 100 miliard eur. Deník to spočítal na základě dokumentů, které pro jednání o britském vystoupení z EU připravuje Evropská komise.

Předseda komise Jean-Claude Juncker dřív mluvil o částce kolem 60 miliard eur, tedy přes 1,5 bilionu korun. Podle Financial Times ale mezitím země jako Francie a Polsko přišly s novými požadavky. Podle nich by měli Britové uhradit i svůj podíl na dřív dohodnutých dotacích pro zemědělce.

EU odmítá, že by chtěla Brity jakkoliv trestat. Podle ní musí Londýn zaplatit jen to, co už dřív slíbil například v rámci víceletého evropského rozpočtu, který platí až do roku 2020. To je důležité i pro Česko, které může z evropského rozpočtu vyčerpat stovky miliard korun v rámci evropských fondů. "Britové by měli doplatit to, k čemu se zavázali ještě před brexitem," řekl minulý týden český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Je to společný postoj všech 27 zemí EU, který jejich premiéři či prezidenti potvrdili na sobotním summitu v Bruselu.

Přesná částka, kterou by Britové podle EU měli doplatit, zatím není známa. Londýn má naopak některé pohledávky vzhledem k unii, například svůj podíl na kapitálu Evropské investiční banky.

Část britských politiků odmítá, že by měla Británie unii cokoliv doplatit. Podle nich může z EU prostě vystoupit a nedoplatit do evropského rozpočtu nic z toho, co dřív slíbila.

Britská premiérka Theresa Mayová v minulých týdnech naznačovala, že zadarmo "rozvod" s unií být nemůže. Ona i její ministr financí Philip Hammond připouštěli, že Londýn bude muset své závazky splnit.

Minulý týden ale Mayová údajně během večeře s předsedou Evropské komise Junckerem ochotu cokoliv zaplatit popřela. Britská očekávání jsou "naprosto nereálná", řekl v reakci na to několika světovým médiím zdroj, který se večeře zúčastnil. Britové podle něj "žijí na jiné planetě".

Požadavek, aby Britové v rámci rozvodového řízení s EU zaplatili své závazky, je jednou z hlavních priorit zemí EU pro jednání o brexitu. Mezi ty další patří například ochrana práv evropských občanů žijících v Británii. Premiérka Mayová prohlásila, že bude s unií vyjednávat "setsakramentsky tvrdě".

Za EU bude s Brity jednat vyjednavač Evropské komise Michel Barnier na základě mandátu, který mu jednomyslně daly členské země unie. Ty musí konečnou dohodu s Británií schválit, stejně jako Evropský parlament.

Související