Britský odborník na energetiku Malcolm Keay z Oxford Institute for Energy Studies vidí současný stav na energetickém trhu v Evropě jako přechodné období: staré jistoty jsou pryč a nový řád ještě nebyl ustaven.

HN: Proč si myslíte, že obchodní modely na trhu s elektřinou jsou zastaralé?

Obchodní modely se mění ze dvou důvodů. Kvůli podpoře obnovitelných zdrojů se podlomily velkoobchodní ceny elektřiny. Potom je tady decentralizace zdrojů, kdy se mnoho věcí odehrává na lokální úrovni, a dokonce u jednotlivých spotřebitelů. Mezi těmito dvěma úrovněmi trhu je nesoulad, a to je neudržitelné. Mění se distribuční model, je mnohem komplikovanější a digitalizovaný. Velké energetické společnosti zatím v zachycení tohoto trendu nebyly příliš úspěšné. Začínají si to však postupně uvědomovat.

V článku se dále dozvíte

  • Britský odborník na energetiku Malcolm Keay tvrdí, že energetický trh v Evropě se nachází v přechodném období.
  • Velké tradiční firmy nezachytily nové trendy a nejsou v dobré kondici.
  • "Obnovitelné zdroje mění strukturu trhu a zároveň opět posilují roli vlád v energetice," říká expert.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru