Prezident Miloš Zeman se při schůzkách s představiteli politických stran shodl na dvou základních věcech: Po demisi současné vlády měl být jmenován opět kabinet na půdorysu současné koalice. A vypisovat předčasné volby nemá smysl.

sobotka otočil, demisi nepodá. kvůli spornému výkladu ústavy ze strany prezidenta

Byť premiér Bohuslav Sobotka chtěl oznámit demisi celé vlády, aby tak z kabinetu dostal ministra financí Andreje Babiše, mohla nastat situace, že šéf ANO zůstane. A jediným, kdo by šel z vlády, by byl sám Sobotka. Jeho demise totiž podle Zemana nemusí být demisí celého kabinetu, ale jen premiéra. To je také důvod proč premiér v pátek ráno oznámil, že demisi nepodává.

"Prezident říkal, že má právní analýzy, které hovoří o tom, že to skutečně může být pouze demise premiéra," potvrdil po čtvrteční schůzce s prezidentem místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Zemanem zmiňovanou verzi podporuje právník a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. "To, že je demise premiéra demisí vlády, je jen zvyklost," uvedl na svém blogu Koudelka, který byl například hlavním autorem sporné amnestie Václava Klause z ledna 2013.

Hrad zatím nesdělil, s jakým ústavním právníkem prezident situaci konzultoval. "Žádný komentář," reagoval suše prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ústavní právníci, které oslovily HN, se ale shodují: názor, který Zeman i Koudelka prezentují, je menšinový a není v souladu s ústavou. "Byl by to protiústavní postup zejména za předpokladu, že bude premiér dávat najevo, že dává demisi za vládu jako celek, nikoliv sám za sebe," uvedl právník Jan Kysela.

Je pravda, že ústava v části popisující odvolání kabinetu není tak podrobná. Nicméně i z vyjádření Aleše Gerlocha z pražské Právnické fakulty UK vyplývá, že v tomto se dá demise premiéra vztáhnout na celou vládu. "Ústava odvolání tak podrobně neřeší. Nicméně říká, že prezident jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh i členy vlády. Z této logiky vyplývá, že na jeho návrh i odvolává," poukazuje Gerloch.

Co říká Ústava

◼ 62 a) Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.
◼ 68/2 Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
◼ 68/3 Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.
◼ 68/4 Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavců 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.
◼ 73/1 Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • jako předplatitel můžete přijít na prohlídku redakce? Provedeme Vás celým newsroomem a odpovíme na každou otázku. Těšíme se na Vás! Rezervujte si prohlídku
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
  • novinky pro předplatitele naleznete v rubrice Klub HN+?
reklama