Tři dny před rozhodujícím druhým kolem voleb se prezidentský kandidát Emmanuel Macron obrací na prokuraturu.

Žádá vyšetřit tvrzení, že má tajné bankovní konto na Bahamách. Podle Macrona jde o falešné obvinění, záměrně rozšířené s cílem poškodit ho před nedělním hlasováním.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

Zprávu o údajném nepřiznaném účtu rozšířil server Disobedient Media. Šíří se po sociálních sítích a ve středeční televizní debatě obou kandidátů se o kontu zmínila také Macronova soupeřka Marine Le Penová.

Pro televizi BFMTV pak uvedla, že žádné důkazy o kontě nemá, pouze se Macrona tázala.

Macronův štáb už před několika týdny tvrdil, že do jeho počítačů se snaží dostat hackeři s cílem zveřejnit před volbami kompromitující údaje.

Přímo obvinil z těchto aktivit Rusko, a Macron proto odmítl na své předvolební i povolební akce akreditovat ruskou státní televizi Russia Today a státní zpravodajskou agenturu Sputnik.

Obě média informovala o Macronovi kriticky a Sputnik například uvedl, že politikův sňatek s o 24 let starší učitelkou má zakrýt jeho homosexualitu.

Francouzská rozvědka DGSE v únoru informovala prezidenta Francoise Hollanda, že Kreml napadáním počítačů a propagandou na webech i sociálních sítích pomáhá k vítězství kandidátce krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové.

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter řekl Macron: "Za pomluvou o mém účtu v daňovém ráji je Le Penová. Mobilizuje svou internetovou armádu. Její spojenci šíří lži, které jsou v zájmu Ruska."

Ze všech prezidentských kandidátů je Macron nejméně vstřícný k Rusku, naopak Marine Le Penová ruského prezidenta Vladimira Putina obhajuje.

Televize France 24 v analýze středeční debaty obou kandidátů uvedla, že oba uváděli nepravdivé nebo zavádějící informace.

Francie přispívá do společného rozpočtu devíti miliardami eur ročně. Ve skutečnosti jde o částku 4,5 miliard eur, oznámila France24.

Uvedla rovněž, že nelegální imigranti mají lepší přístup k lékařské péči než chudé francouzské rodiny, což je podle France24 nedoložitelný výmysl.

Macron uváděl, že v devadesátých letech bylo ve Francii více nezaměstnaných než nyní. Podle France24 bylo v zemi v roce 1994 2,6 milionu nezaměstnaných, loni jich bylo 2,9 milionu.

Průzkumy OpinionWay:

Související