Neúspěšná americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová pracuje na vytvoření nové politické skupiny, která by měla financovat hnutí odporu proti stávajícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi. Píše o tom v pátek list Politico, podle kterého by činnost skupiny mohla být zahájena již příští týden.

Skupina ponese s největší pravděpodobností název Onward Together (Společně vpřed), který odkazuje na heslo z předvolební kampaně Clintonové Stronger Together (Společně jsme silnější).

Bývalá ministryně zahraničí Clintonová strávila poslední týdny ve Washingtonu, New Yorku a ve svém domovském městě Chappaqua ve státě New York, kde se sešla s potenciálními dárci a také představiteli organizací, kterým by naopak mohla její skupina finance přidělit.

Podle listu Politico nová politická skupina vzniká v době, kdy si řada demokratických dárců financí není jistá tím, kam peníze poslat, aby byly co nejefektivněji využity.

Clintonová po prohraných volbách odešla na jistou dobu do ústraní, v posledních týdnech ale stále více hovoří na veřejnosti a neváhá kritizovat svého soupeře z voleb Trumpa.

Tento týden například vystoupila na světovém ženském fóru v New Yorku, kde současného prezidenta kritizovala za přílišné používání Twitteru či za jeho přístup k řešení severokorejské krize, kde oznamuje nečekané kroky, na jejichž přípravě by podle ní měl více spolupracovat s Čínou, Japonskem nebo Jižní Koreou. Část viny za svou prohru ve volbách připsala aktivitám šéfa FBI Jamese Comeyho či zveřejňování informací, k nimž se dostali hackeři a které zveřejnil server WikiLeaks.

Související