Rozhodující druhé kolo francouzských prezidentských voleb začalo v předstihu už během soboty na francouzských zámořských územích a departementech na západní polokouli. V samotné Francii, kde se bude hlasovat až v neděli, vládne tradiční sobotní atmosféra oproštěná od politiky. Předvolební kampaň skončila o půlnoci z pátku na sobotu a nyní již prezidentští kandidáti nesmějí veřejně vystupovat.

Ve dvanát hodin našeho času se otevřely volební místnosti na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží u břehů Kanady. Na zámořském území, které s přestávkami patří Francii od 16. století, je registrováno zhruba 5000 voličů.

Volí pak také Francouzi na Guadeloupu a na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně, na druhém konci světa ve Francouzské Polynésii a na francouzských konzulátech na americkém kontinentu. V neděli budou hlasovat voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu. Dohromady jde o asi milion lidí. Výsledky jejich hlasování ale budou moci být oznámeny také až po nedělní dvacáté hodině, kdy skončí volby v kontinentální Francii.

Dá se předpokládat, že volební účast bude na zámořských územích a departementech nízká. Důvodem je tradice, ale také výsledky prvního kola voleb. V něm v zámoří většinou vítězil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který ale do finálového duelu nepostoupil. Předpokládá se, že i ve vlastní Francii nebude pro nikoho hlasovat třetina Mélenchonových voličů.

vše o francouzských volbách

Francouzské prezidentské volby.Grafy, průzkumy, komentáře, názory. Vše na jednom místě.

Více zde

V ČR mají francouzští občané možnost volit v neděli na francouzském konzulátu v Praze.

Listy na svých prvních stranách oproti prvnímu kolu už nehovoří o "stínu terorismu" visícím nad zemí, ale nabádají především voliče k tomu, aby k volbám šli. V prvním kole byla účast nižší než 80 procent, což je na francouzské poměry podprůměrná hodnota.

Před druhým kolem nedošlo k žádnému vážnějšímu teroristickému incidentu. Policie ale v pátek zatkla bývalého vojáka, který si podezřele obhlížel areál letecké základny Evreux v Normandii na západě Francie. Našla u něho mimo jiné brokovnice a korán. Podle médií jde o 34letého psychicky narušeného muže, ze kterého se stal islámský radikál. Zpravodajské služby ho delší dobu sledovaly.

Francie se ještě zcela nezbavila obav z možnosti opakování útoku, jako tři dny před prvním kolem voleb, kdy zřejmě zradikalizovaný recidivista zastřelil na třídě Champs-Élysées v Paříži policistu a další zranil. Sám byl při incidentu také zastřelen.

Na klidný průběh nedělních voleb má dohlížet na 50 000 policistů. Dnes převládá v Paříži zatažená obloha s občasným deštěm, v neděli na volby se má ale vyjasnit.

Agentura AFP zaznamenala páteční úmrtí poslankyně Corinne Erhelové, která vstoupila do Macronova hnutí Vpřed! a která zkolabovala, když zrovna mluvila na předvolebním shromáždění před asi 300 příznivci.

Související