Rakouský vicekancléř a předseda vládní Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner se rozhodl odstoupit ze všech funkcí. Podle agentury APA to oznámil na středeční tiskové konferenci ve Vídni.

V pozadí rozhodnutí jsou podle médií střety uvnitř vládní koalice a silný tlak, jemuž je Mitterlehner ve své straně vystaven.

Kancléř a šéf koaliční sociální demokracie (SPÖ) Christian Kern v reakci odmítl úvahy o předčasných volbách a dal najevo, že chce společný kabinet udržet.

"Myslím, že to stačí," prohlásil rezolutně jednašedesátiletý vicekancléř. Dodal, že není někdo, kdo drží místo, které předá na rozkaz, až kdosi určí, že nastal pravý čas a podmínky. Rezignovat hodlá příští týden v pondělí.

Předtím by mělo o víkendu vedení strany rozhodnout, kdo Mitterlehnera nahradí.

Jako pravděpodobný nástupce se rýsuje třicetiletý Kurz, který patří k nejoblíbenějším rakouským politikům.

Kurz ale už dříve dal najevo, že v současné době o šéfování lidovcům nestojí.

Mitterlehnerův krok by podle médií mohl vyústit v předčasné volby. V řádném termínu by rakouští voliči měli rozhodovat o novém složení parlamentu až na podzim příštího roku.

Kancléř Kern ale v následném krátkém prohlášení podle APA uvedl, že o ukončení koalice s ÖVP neuvažuje. Místo toho nabídl Kurzovi "reformní partnerství ve prospěch Rakouska".

Související